yt    

Aktualności

Vademecum rezerwisty

czyli co zabrać ze sobą na ćwiczenia dla żołnierzy pasywnej rezerwy

 

https://www.zzwp-gorzow.pl/images/Vademecum_rezerwisty_logo.jpgW minionym okresie istnienia Rzeczpospolitej Ludowej, Wojsko Polskie było trzecią potęgą militarną w Układzie Warszawskich za sprawą ilości żołnierzy przeszkolonych i gotowych do walki. Głównie za sprawą zasadniczej służby wojskowej, która zobligowała każdego cywilna do odbycia służby w wojsku. Pod koniec lat 90-tych XX wieku wraz z przygotowaniem wejścia obecnej Rzeczpospolitej Polskiej do Paktu Północnoatlantyckiego kraj musiał spełnić wymagane międzynarodowe standardy związane z obronnością, stąd dążono do zmniejszania liczebności armii i jej uzawodowienia stopniowo przygotowując się do zawieszenia wspomnianej „Zetki”.

 

Obecnie od 2009 roku nie prowadzi się już „przymusowego” przeszkolenia a jedynie w trybie ochotniczym Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową. Jednak, aby przypomnieć tym, którzy przeszli szkolenie wiele lat temu wojskowe nawyki oraz nowoczesny sprzęt wojskowy, wojsko, co jakiś czas wzywa na „krótkotrwałe szkolenie wojskowe”. Jak ono wygląda, co trzeba zabrać ze sobą?

 

Dziś podpowiadamy na przykładzie szkolenia w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej im. gen. Broni Józefa Dowbor-Muśnickiego w Międzyrzeczu.

 

Czytaj więcej: Vademecum rezerwisty

80 wojskowych lat minęło

Uroczystości patrona Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Bohaterów 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty

 

https://zzwp-gorzow.pl/images/80_wojskowych_lat_minelo_logo.jpg18 marca to ważna data dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Gorzowie Wlkp., kiedy to uczniowie upamiętniają swojego wojskowego patrona organizując uroczysty apel w byłym kasynie wojskowym. Tegoroczne święto jest wyjątkowe, bo minęło już 80 lat (1944 r.) odkąd został sformowany 12 Pułk Piechoty, czyli patron szkoły. Była to również okazja do przypomnienia daty: 1972 roku, kiedy to za współprace z wojskiem nadano patrona przekazując jednocześnie stary powojskowy budynek.

 

 Dlatego uroczystość odbyła się w szkole na auli z udziałem uczniów i zaproszonych gości.

 

Czytaj więcej: 80 wojskowych lat minęło

Wybuchowe muzeum czyli historia fabryk zbrojeniowych ciąg dalszy

Wizyta w Exploseum- byłej fabryce amunicji w Bydgoszczy

 

https://zzwp-gorzow.pl/images/Wybuchowe_muzeum_czyli_historia_fabryk_zbrojeniowych_ciag_dalszy_logo.jpgKontynuując militarne podróże po niemieckich fabrykach zbrojeniowych wchodzących w skład niemieckiego koncernu Dynamit Nobel AG, po wizycie w bliźniaczej fabryce w Krzystkowicach k. Nowogrodu Bobrzańskiego, postanowiliśmy dziś odwiedzić pozostałości po fabryce w Bydgoszczy. To co odróżnia ją od swojej bliźniaczki to fakt zagospodarowanie budynków linii produkcyjnej na muzeum- Exploseum.

 

Czy warto było jechać przeszło 200 km ? Postanowiliśmy to sprawdzić udając się na wycieczkę w składzie: Nadia KAMIŃSKA, st. szer. specjalista Jakub JAKUBOWSKI i Ja- sierż. Marcin KAMIŃSKI.

 

Czytaj więcej: Wybuchowe muzeum czyli historia fabryk zbrojeniowych ciąg dalszy