Aktualności

Filmowe tajemnice żelbetowego kolosa

Na planie filmowym o szczecińskim Muzeum Techniki Wojskowej

 

https://zzwp-gorzow.pl/images/Filmowe_tajemnice_elbetowego_kolosa_logo.jpgZ nowym rokiem szczecińska ekipa filmowa HistoryPL rozpoczęła poszukiwania nowych historii do opowiedzenia na małym ekranie. Tym razem, jako plan filmowy postanowiła obrać lokalny obiekt, który każdy, kto wjeżdża do Szczecina jadąc estakadą mija go z okien samochodu. Duży betonowy kilku piętrowy obiekt stoi w tym miejscu od czasów II Wojny Światowej. Szary, bez okien- nic nie zdradza z zewnątrz co skrywa w swoich wnętrzach. A warto do niego podjechać, bo w pomieszczeniach skrywa się lokalna historia. Miejsce to Muzeum Techniki Wojskowej.

 

Czytaj więcej: Filmowe tajemnice żelbetowego kolosa

Nowy rok czas zacząć

Podsumowanie realizowanych zadań za 2020 rok

 

Koniec grudnia to czas podsumowań i oceny działalności Związku za miniony 2020 rok. Mimo panującej pandemii żołnierze zrealizowali kilka ważnych przedsięwzięć. Z powodu zamknięcia szkół większość realizowanych zadań zostało przeniesionych do internetu. Również nie tylko sami siebie oceniliśmy, ale też zostaliśmy ocenieni.

 

Czytaj więcej: Nowy rok czas zacząć

W służbie wojskowej historii

Pozyskanie kolejnych eksponatów dla Muzeum Techniki Wojskowej w Szczecinie

 

https://zzwp-gorzow.pl/images/W_sluzbie_wojskowej_historii_logo.jpgZabytki, jedne dobrze znane, drugie mniej. Jedne starsze, drugie młodsze- związane ze współczesną historią. Mimo dat mają wspólny mianownik- są niewątpliwie zabytkami. Niestety nie zawsze uznawane za takowe, niszczeją. Odwiedzają je tylko znawcy regionalnej historii. Pytanie, jakie nasuwa się samo:, dlaczego nie są remontowane i udostępniane dla zwiedzających. Takich przykładów w Polsce można wyliczać w nieskończoność. Niech przykładem będą wszechobecne w naszym kraju schrony i ukrycia dla ludności, budowane w czasach II Wojny Światowej i tzw. Zimnej Wojny. Pod koniec lat 90-tych zapomniane i skreślone ze stanu użytkowania, dziś czekają na zagospodarowanie.

 

Za sprawą ludzi z pasją do „współczesnej” historii są ponownie odnajdywane, niekiedy restaurowane w ramach działalności społecznej a potem udostępnianie. To dzięki ich społecznemu zaangażowaniu ratują je od zapomnienia. Wkład w ratowanie a raczej pozyskiwanie wyposażenia wycofanego z użytkowania a jednocześnie będącego współczesnym zabytkiem ma również Związek Żołnierzy Wojska Polskiego. Za pierwszym razem pozyskał PRL-owski tajny sprzęt łączności o kryptonimie ROKADA a dziś wyposażenie byłego zapasowego miejsca pracy Wojewody Śląskiego oraz schronów Zakładowego Oddziału Obrony Cywilnej Węzła Kolejowego w Lesznie.

 

Czytaj więcej: W służbie wojskowej historii

Polskie wojsko pancerne w miniaturze

 

https://zzwp-gorzow.pl/images/Polskie_wojsko_pancerne_w_miniaturze_logo.jpg11 Listopada to data szczególna w historii Polski. To dzień, kiedy po czasie zaborczej niewoli Polska odzyskała niepodległość i suwerenność. Z tej okazji obchodzone jest Święto Niepodległości ustanowione w 1919 roku. Rok 2020 to także rocznica 100-lecia zwycięstwa Bitwy Warszawskiej, zwanej "Cudem nad Wisłą".

 

   " - W Dniu Niepodległości pokazujemy, że pamiętamy o walczących za naszą wolność. Dlatego wystawa, którą dziś otwieramy ma charakter wojskowy, gdyż przybliżą historię tamtych lat” - mówił Marcin KAMIŃSKI, jeden z autorów wystawy pod nazwą "Broń pancerna w modelach pojazdów wojskowych" w Spichlerzu - filii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim.

 

Czytaj więcej: Polskie wojsko pancerne w miniaturze