yt    

Aktualności

Wybuchowe muzeum czyli historia fabryk zbrojeniowych ciąg dalszy

Wizyta w Exploseum- byłej fabryce amunicji w Bydgoszczy

 

https://zzwp-gorzow.pl/images/Wybuchowe_muzeum_czyli_historia_fabryk_zbrojeniowych_ciag_dalszy_logo.jpgKontynuując militarne podróże po niemieckich fabrykach zbrojeniowych wchodzących w skład niemieckiego koncernu Dynamit Nobel AG, po wizycie w bliźniaczej fabryce w Krzystkowicach k. Nowogrodu Bobrzańskiego, postanowiliśmy dziś odwiedzić pozostałości po fabryce w Bydgoszczy. To co odróżnia ją od swojej bliźniaczki to fakt zagospodarowanie budynków linii produkcyjnej na muzeum- Exploseum.

 

Czy warto było jechać przeszło 200 km ? Postanowiliśmy to sprawdzić udając się na wycieczkę w składzie: Nadia KAMIŃSKA, st. szer. specjalista Jakub JAKUBOWSKI i Ja- sierż. Marcin KAMIŃSKI.

 

Czytaj więcej: Wybuchowe muzeum czyli historia fabryk zbrojeniowych ciąg dalszy

Na tropie „Korall”- owego bunkra

Wycieczka do Niemieckiej Kwatery Dowodzenia U-Botami w Bernau (Niemcy)

 

 

https://zzwp-gorzow.pl/images/Na_tropie_Korallowego_bunkra_logo.jpgLand Brandenburgia przylegający do Województwa Lubuskiego to obszar bogaty w obiekty powojskowe z okresu II Wojny Światowej i tzw. „Zimnej Wojny”. Wszystko ma związek z biskim położeniem stolicy Niemiec- Berlinem, który był ważnym ośrodkiem władzy III Rzeszy. To tu znajdowała się jedna z głównych siedzib faszystowskiego rządu- Kancelaria Rzeszy.

 

Aby ułatwić rządzenie różnymi rodzajami wojsk, wokół Berlina zaczęto budować liczne kwatery dowodzenia, w tym Naczelnego Dowództwa Marynarki Wojennej (OKM) Karla Donitz-a skąd można było mieć łączność z niemieckimi okrętami podwodnymi.

 

Choć po zakończeniu II Wojny Światowej większa część obiektów została wysadzona w powietrze, to znalazła nowe zastosowanie, tym razem Radzieckie do początku lat 90-tych XX wieku.

 

Dziś część kwatery stanowi miejsce spacerów a nawet wspinaczki na jednym z byłych bunkrów. Lecz nie wszystko jest dostępne do zwiedzania.

 

Czytaj więcej: Na tropie „Korall”- owego bunkra

Festung Breslau – Twierdza Wrocław

Z wizytą w Społecznym Muzeum Militarnym (Fort Piechoty 9) we Wrocławiu

 

https://zzwp-gorzow.pl/images/Festung_Breslau_-_Twierdza_Wroclaw_logo.jpgPodróżując po kraju w poszukiwaniu militarnej przeszłości tym razem gościmy we Wrocławiu - mieście, które w czasach pruskich było prekursorem budowy pierścieniowych schronów piechoty stanowiących podstawę tworzonej nowoczesnej twierdzy. Przy okazji odwiedzania innych miast: byłych twierdz jak Poznań, Kraków, Przemyśl, gdzie potęgę obronną stanowiły duże forty artyleryjskie, we Wrocławiu zobaczymy innego typu wojskowe budowle. Niestety tak samo jak większość w Polsce, ostatnie swoje militarne zadania spełniły pod koniec II Wojny Światowej, kiedy to posłużyły wojskom Wehrmachtu do obrony zagarniętych w 1939 roku ziem polskich.

 

Po zakończeniu II Wojny Światowej większość z nich stanowiła materiał budowlany dla odbudowy miasta Warszawy a te, które przerwały działania wojenne pozostały opuszczone do dziś. Tylko niektóre doczekały się zagospodarowania na cele historyczne. Dziś zaprezentujemy jeden z nich: Fort Piechoty nr 9, który dzięki społecznym staraniom Fundacji Inicjatyw Społecznych i Kulturalnych JEDYNKA został przekształcony w Społeczne Muzeum Militarne.

 

Czytaj więcej: Festung Breslau – Twierdza Wrocław