Aktualności

Święto Wojska Polskiego z premierą filmową HistoryPL

Fotorelacja

 

14 sierpnia, przeddzień Święta Wojska Polskiego w Witnicy odbyły się wspólnie zorganizowane uroczystości przez „Witnickie” i „Gorzowskie” Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. W ramach uroczystości byli żołnierze oraz mieszkańcy spotkali się na rondzie im. płk Czesława CHMIELEWSKIEGO, aby przy obelisku- armacie wysłuchać historii powstania wojskowego święta. Jednocześnie osoby, które wykazały się pracą społeczną na rzecz popularyzacji tematyki wojskowej otrzymały pamiątkowe dyplomy z okazji 40-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Wyróżnieni zostali m.in.: grupa filmowa HistoryPL oraz Agnieszka LEWOSIUK- Muzeum Techniki Wojskowej w Szczecinie. Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie w asyście byłego sztandaru 4 Brygady Saperów z Gorzowa Wlkp.

 

Druga część uroczystości odbyła się na podwórku Muzeum Chwały Oręża Polskiego. Po między armatami odbyła się premiera nowego filmu grupy filmowej HistoryPL pt. „W podróży za historią. W muzeum kombatanta” opowiadającego o historii utworzenia muzeum przez kombatanta śp. Czesława CHMIELEWSKIEGO. O filmie opowiedzieli główni bohaterowie: Marcin KAMIŃSKI i Martyna MUSIELA. Na koniec ekipa filmowa przekazała do muzeum kolejny eksponat: współczesny mundur polowy z emblematami 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, czyli jednostki (wówczas 17 Pułk Piechoty, następnie Zmechanizowany a dziś brygada), w której to służył śp. Czesław CHMIELEWSKI.

 

Poniżej zapraszamy do obejrzenia najnowszej produkcji filmowej zrealizowanej przy współpracy ze Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego w Gorzowie Wlkp.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=YgAoRIuL2NY&t=15s

 

  

Lubuskie zawody wojskowo-sportowe rezerwistów 2021

Fotorelacja

 

3 lipca po raz kolejny odbyły się Lubuskie zawody strzeleckie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Zielonej Górze na strzelnicy Klubu Sportowego „Gwardia”. Miasto wojewódzkie, czyli Gorzów Wielkopolski reprezentowali po raz pierwszy najmłodsi przedstawiciele Lubuskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w składzie: Martyna MUSIELA i Sebastian FABISIAK, którzy pierwszy raz strzelali z broni sportowej osiągając 92 punkty i 84 co warto dodać na 100 możliwych. Mimo, że po raz pierwszy trzymali broń w rękach, byli otwarci na rady starszych kolegów „rezerwistów”. Jak zauważył sam Prezes Lubuskiego Zarządu Wojewódzkiego gen. bryg. Aleksander BORTNOWSKI, Gorzów Wielkopolski stawia na młodzież i to dobry kierunek. Dlatego w przyszłym roku „Gorzów” wystawi kolejny skład, tym razem ze szkoły współpracującej ze Związkiem.

 

Podczas spotkania byłych żołnierzy odbyło się lubuskie zebranie Zarządu Wojewódzkiego, w którym to uczestniczyli prezesi poszczególnych Kół z Województwa Lubuskiego. Miłym akcentem było docenienie sekretarza Koła Witnickiego ZŻWP chor. Mariusza LOTYCZEWSKIEGO za jego działalność społeczną złotym medalem „Za Zasługi Dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”.

 

  

 

Tekst i foto: plut. Marcin KAMIŃSKI

Z podziemną wizytą u Wojewody Wielkopolskiego i Prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego

Schronowe eksponaty przekazane do Muzeum Techniki Wojskowej w Szczecinie

 

https://zzwp-gorzow.pl/images/Z_podziemna_wizyta_u_Prezydenta_Gorzowa_Wielkopolskiego_logo.jpgCo można robić w weekend ? Odpoczywać po pracy, siedzieć w domu- tak zazwyczaj każdy robi. A co robią pasjonaci wojskowej historii ? Jadą w teren, chodząc po opuszczonych obiektach wojskowych. Jak wyglądają przygotowania do takich wycieczek ? Najpierw trwają ustalenia, kto jest właścicielem obiektu a następnie wysyłane jest pismo o zgodę na wejście. Tak też było z dwoma schronami atomowymi z okresu tzw. Zimnej Wojny, do którego niebawem trafią kolejne elementy wyposażenia.

 

Czytaj więcej: Z podziemną wizytą u Wojewody Wielkopolskiego i Prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego

W podróży za historią. Muzeum w domu kombatanta.

Kulisty nowego filmu ekipy "HistoryPL" o niezwykłym miejscu

 

   https://zzwp-gorzow.pl/images/W_podrozy_za_historia_Muzeum_w_domu_kombatanta_Logo.jpgGdzie można obejrzeć sprzęt wojskowy - armaty, umundurowanie, karabiny, a nawet silnik rakiety? Każdy mieszkaniec Województwa Lubuskiego odpowie, że wystarczy pojechać do Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie k. Zielonej Góry. Okazuje się, że to nie jedyne muzeum w Województwie. Byli wojskowi wiedzą, że inne muzeum znajduje się w nietypowym domu w Witnicy, które założył i prowadził wojskowy kombatant. O tym, że jest to muzeum świadczy armata, stojąca przed domem mieszkalnym, będącym siedzibą prywatnej placówki muzealnej. Aby zobaczyć co skrywa Muzeum Chwały Oręża Polskiego ś. p. płk. Czesława CHMIELEWSKIEGO trzeba przekroczyć jego furtkę prowadząca na teren niezwykłej posesji.

 

Czytaj więcej: W podróży za historią. Muzeum w domu kombatanta.