yt

Aktualności

Wyróżnieni za współprace w dniu święta 4 Brygady Saperów

Fotorelacja

 

12 września 2022 r. z okazji święta nieistniejącej 4 Nadwarciańskiej Brygady Saperów na terenie byłej jednostki wojskowej przy ulicy Chopina w Gorzowie Wlkp. przy pomniku sapera odbyło się spotkanie byłej saperskiej kadry wojskowej, w tym byłych dowódców. Jak co roku byli żołnierze w tym miejscu jak za dawnych lat wspominali swoich kolegów- żołnierzy jak również przypomnieli przybyłym gościom historię swojej jednostki.

 

W obecności sztandarów: Związku Żołnierzy Wojska Polskiego- Koła im. Gorzowskich Jednostek Wojskowych, Zespołu Szkół Elektrycznych im. mjr Henryka Sucharskiego i Zespołu Szkół Ekonomicznych odbyło się wręczenie medali wojskowych m.in. dla st. chor. sztab. Tomasza RYBARCZYKA oraz Henryka ROJKA oraz przywitanie nowych członków Związku Żołnierzy Wojska Polskiego: szer. Agnieszki LEWOSIUK, szer. Romana CEKALSKIEGO, oraz Henryka ROJKA- Prezesa Saperów Polskich Koła nr 20 w Gorzowie Wlkp.- organizatora uroczystości.

 

W tym też dniu szczególne podziękowania za opiekę nad wojskowymi zabytkami trafią niebawem do Marcina BALCERZAKA z Firmy Techmar z Częstochowy.

 

Uroczystość zakończyło złożenie wiązanek kwiatów oraz zrobienie pamiątkowego zdjęcia w obecności gości.

 

Poniżej zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w wykonaniu Aleksandry MARCISZYN

 

   

W mundurze i w cywilu

Czym się zajmują członkowie gorzowskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego

 

   https://zzwp-gorzow.pl/images/W_mundurze_i_w_cywilu_logo.jpgTo, co stanowi o sile danej jednostki wojskowej czy innej organizacji są ludzie. To dzięki nim działają podmioty wojskowe. Tak samo jest też z nami – organizacjami pro obronnymi. Z roku na rok ubywa nas z racji wieku byłych żołnierzy, służących dawniej w 12 Kołobrzeskim Pułku Zmechanizowanym i 4 Gorzowskiej Brygadzie Zmechanizowanej. Jednak staramy aktywizować i zainteresować nowe osoby z różnych środowisk. Sprawę utrudnia brak wojska i instytucji wojskowych, w wyniku rozformowania wszystkich jednostek wojskowych w naszym mieście, w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku. Sytuacja jest trudna, ale napawa optymizmem. Na naszą ofertę odpowiada młode środowisko regionu udzielające się z Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Gorzowie Wlkp. I o nim pragniemy opowiedzieć

 

Czytaj więcej: W mundurze i w cywilu 

Militarne tajemnice pewnego dworca

Wizyta w podziemiach schronu pod starym dworcem PKP w Poznaniu

 

   https://zzwp-gorzow.pl/images/Militarne_tajemnice_pewnego_dworca_logo.jpgPoczekalnia dla matek z dziećmi, oddzielna dla żołnierzy radzieckich i ludowego wojska polskiego, w których to można było wyprasować mundur, a nawet noclegownia. Liczne podziemne przejścia między peronami i... podziemny schron. A to nie wszystko, co było niegdyś do dyspozycji pasażerów wysiadających na Dworcu Głównym PKP w Poznaniu. Choć to już przeszłość, bo stary budynek dworca zastąpił nowy - Centrum Handlowe Awenida, to w planach jest remont starego budynku, aby przywrócić mu dawne kolejowe przeznaczenie. Dlaczego ? Bo to jeden z symboli Poznania, obok pobliskich Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 

Warto przypomnieć, że ostatni pasażerowie z dworca skorzystali w 2012 roku.

 

Czytaj więcej: Militarne tajemnice pewnego dworca

Niedziela w Twierdzy

Wycieczka po Starym Mieście Twierdzy Kostrzyn

 

 

https://zzwp-gorzow.pl/images/Niedziela_w_twierdzy_logo.jpgKostrzyn nad Odrą, miasto związane z przejściem granicznym, łączącym Rzeczpospolitą Polską z Federalną Republiką Niemiec znane jest z miasta - twierdzy, która była niegdyś jedną z najnowocześniejszych na świecie i po działaniach wojennych w 1945 roku została zniszczona niemal całkowicie jako ostatnia przeszkoda w linii obrony Berlina . Co ciekawe to jedyne miejsce w Europie, które po II Wojnie Światowej nie zostało odbudowane ze zniszczeń wojennych, przez co zyskało miano „Kostrzyńskich Pompei”.

 

Niegdyś tętniące życiem miejsce, które nawet niegdyś było stolicą tzw. „Nowej Marchii” dzięki wybitnym walorom obronnym poprzez ulokowanie u ujścia Warty do Odry, stało się wielką twierdzą nie do pokonania. Jak się później okazało jej losy przekreśliła Armia Radziecka, która po ciężkich walkach zniszczyła ją całkowicie otwierając sobie drogę do stolicy Rzeszy – Berlina.

 

Zapomniane przez lata miasto po blisko 50 latach od jego zagłady doczekało się nowego życia jako trwała ruina. Obecnie to teren Muzeum Twierdzy Kostrzyn, po którym spacerują dawnymi uliczkami turyści poznając historię wraz z jej namacalnymi świadectwami.

 

 

Czytaj więcej: Niedziela w Twierdzy