yt    

Aktualności

Wakacyjny flesz 2023

czyli przegląd zrealizowanych wakacyjnych związkowych zadań

 

Wakacje to intensywny czas wyjazdów dla przedstawicieli Związku w poszukiwaniu nowych miejsc, które to po zakończeniu przerwy wakacyjnej będzie można przygotować nowe wycieczki dla uczniów szkół współpracujących z wojskiem. To również czas na nawiązanie nowych znajomości z instytucjami wojskowymi, stowarzyszeniami i fundacjami, które realizują zadania z zakresu historii wojskowości. Na koniec to również okres, kiedy to mamy więcej czasu na pozyskiwanie różnorakiego sprzętu i wyposażenia niegdyś wojskowego. Ten ostatni otrzymujemy dzięki współpracy licznych organów administracji państwowej co ważne nieodpłatnie. A wszystko to dla wielu placówek muzealnych, które choć prywatne to realizują zadania muzeów wojskowych.

 

Czytaj więcej: Wakacyjny flesz 2023

Koszarowa brama pomnikiem kostrzyńskich żołnierzy

Wizyta w byłym 113 Pułku Artylerii w Kostrzynie nad Odrą

 

 

https://zzwp-gorzow.pl/images/Koszarowa_brama_pomnikiem_kostrzynskich_zolnierzy_logo.jpgWojewództwo Lubuskie od dawna jest stolicą wojsk pancernych. To tu kiedyś rozlokowano najwięcej Dywizji Pancernych jeszcze w czasach Ludowego Wojska Polskiego: 5 Saską Dywizję Pancerną w Gubinie, 4 Pomorską Dywizję Zmechanizowaną w Krośnie Odrzańskim oraz 11 Dywizję Zmechanizowaną w Żaganiu. Z tych wszystkich po reformach już Wojska Polskiego do dziś pozostała tylko ta ostatnia – obecnie 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej z Żagania.

 

O tym, że były tam duże garnizony wojskowej świadczą dziś byłe koszarowce zamienione na mieszkania, garaże użytkowane przez prywatne firmy a place apelowe zamieniają się w miejskie parkingi.

 

Chcąc poznać wojskową historię regionu dziś odwiedzamy były 13 Kostrzyński Pułk Artylerii.

 

Czytaj więcej: Koszarowa brama pomnikiem kostrzyńskich żołnierzy

Radziecka Broń atomowa we Wschodnich Niemczech

Wizyta w składzie broni atomowej w Lychen i Stolzenhain

 

https://zzwp-gorzow.pl/images/Radziecka_bron_atomowa_we_Wschodnich_Niemczech_logo.jpgBroń nuklearna stanowi najpotężniejszy arsenał zbrojny jaki wyprodukował człowiek. Jego początki sięgają końca II Wojny Światowej, kiedy to amerykanie jako pierwsi stworzyli nową śmiercionośną bombę atomową, użytą na japońskie miasta: Hiroszima i Nagasaki. Na szczęście był to jedyny moment w historii świata, kiedy to została użyta przeciwko ludzkości. Choć bez użyteczna, stanowiła ważny element odstraszania potencjalnego wroga, dlatego oba mocarstwa: Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich i Stany Zjednoczone dążyły do jego posiadania co wymusiło na krajach satelickich ZSRR budowy magazynów specjalnego przeznaczenia. W latach 50-tych XX w. powstały m.in. na Węgrzech, w Czechosłowacji, Bułgarii, w Polsce oraz w Niemieckiej Republice Demokratycznej, gdzie w dwóch magazynach składowano niekonwencjonalną broń. Rozpad w 1991 roku ZSRR doprowadził do rozwiązania Związku Taktycznego z pod czerwonej gwiazdy a tym samym likwidacji magazynów.

 

Co dziś zostało ze wspomnianych niegdyś tajnych kompleksów wojskowych u naszego zachodniego sąsiada? Postanowiliśmy odwiedzić dwa: w Lychen i Stolzenhain.

 

Czytaj więcej: Radziecka Broń atomowa we Wschodnich Niemczech