Aktualności

W podróży za historią. Muzeum w domu kombatanta.

Kulisty nowego filmu ekipy "HistoryPL" o niezwykłym miejscu

 

   https://zzwp-gorzow.pl/images/W_podrozy_za_historia_Muzeum_w_domu_kombatanta_Logo.jpgGdzie można obejrzeć sprzęt wojskowy - armaty, umundurowanie, karabiny, a nawet silnik rakiety? Każdy mieszkaniec Województwa Lubuskiego odpowie, że wystarczy pojechać do Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie k. Zielonej Góry. Okazuje się, że to nie jedyne muzeum w Województwie. Byli wojskowi wiedzą, że inne muzeum znajduje się w nietypowym domu w Witnicy, które założył i prowadził wojskowy kombatant. O tym, że jest to muzeum świadczy armata, stojąca przed domem mieszkalnym, będącym siedzibą prywatnej placówki muzealnej. Aby zobaczyć co skrywa Muzeum Chwały Oręża Polskiego ś. p. płk. Czesława CHMIELEWSKIEGO trzeba przekroczyć jego furtkę prowadząca na teren niezwykłej posesji.

 

Czytaj więcej: W podróży za historią. Muzeum w domu kombatanta.

Bombowe lasy

https://zzwp-gorzow.pl/images/Bombowe_lasy_logo.jpgTegoroczny sezon wypraw historycznych zainaugurowały wyjazdy do pozostałości dawnych fabryk zbrojeniowych na terenie Województwa Lubuskiego. Mimo upływającego czasu, wciąż stanowią świadectwo techniki i rozmachu z czasów minionej wojny.

 

   Celem pierwszego wyjazdu działaczy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Gorzowie była dawna fabryka materiałów wybuchowych i amunicji w Krzystkowicach, stanowiącego dziś dzielnicę Nowogrodu Bobrzańskiego. Było to przedsiębiorstwo o nazwie Alfred Nobel Dynamit Aktien-Gesellschaft Christianstadt, powstałe w 1939 roku, należące do koncernu chemicznego IG Farben (dzisiejszy BASF). Według nielicznej, dostępnej dokumentacji, produkowano tu dynamit i przeprowadzano elaborację amunicji wojskowej. Ciekawostką było to, że wszystkie półprodukty technologiczne powstawały na miejscu. To, różniło ten zakład od drugiej, podobnej fabryki koncernu w okolicach Bydgoszczy, gdzie produkowano nitroglicerynę.

 

Czytaj więcej: Bombowe lasy

Apel do byłych żołnierzy 12 Kołobrzeskiego Pułku - 4 Brygady Zmechanizowanej oraz 4 Nadwarciańskiej Brygady Saperów w sprawie ufundowania przez społeczeństwo sztandaru wojskowego

 

 

Szanowni byli żołnierze, 18 marca 2021 r. w dniu święta nieistniejącego Pułku został powołany Społeczny Komitet Fundacyjny Sztandaru dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z Gorzowa Wlkp. Chcielibyśmy z waszą pomocą zebrać fundusze na nowy sztandar, który będzie nawiązywał do tradycji 12 Kołobrzeskiego Pułku, 4 Gorzowskiej Brygady Zmechanizowanej oraz 4 Nadwarciańskiej Brygady Saperów poprzez umieszczenie na płacie pamiątkowych odznak jednostek. Ufundowany sztandar chcemy wręczyć uroczyście w waszej obecności w dniu, kiedy to został nadany ostatni sztandar dla 4 Gorzowskiej Brygady Zmechanizowanej, czyli 18 marca 1995 roku.

 

Chcemy nawiązać do tej historycznej daty (wyzwolenia miasta Kołobrzeg 18 marca 1945 roku), dlatego tak jak przed laty na byłym placu apelowym przy pomniku bohaterów 12 Kołobrzeskiego Pułku przy ulicy Myśliborskiej w Gorzowie Wlkp. odbędzie się ceremonia nadania sztandaru. Kiedy? Będzie to 18 marca 2022 roku.

 

Osoby zainteresowane wsparciem finansowym, firmy i instytucje odsyłam do naszej odezwy do fundatorów poniżej. W razie jakichkolwiek pytań służymy pomocą.

 

Czytaj więcej: Apel do byłych żołnierzy 12 Kołobrzeskiego Pułku - 4 Brygady Zmechanizowanej  oraz 4...

Święto Pułku przy modelach broni pancernej XX i XXI wieku

Fotorelacja

 

W tym roku z powodu pandemii członkowie gorzowskiego Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego spotkali się 18 marca w dzień zdobycia miasta Kołobrzeg przez 12 Pułk Piechoty w Muzeum Lubuskim im Jana Dekerta w Gorzowie. Tłem do spotkania byłych żołnierzy była wystawa modeli pojazdów wojskowych w skali 1:35, którą to zorganizowało dwóch przedstawicieli Związku.

 

Podczas spotkania byli żołnierze i sympatycy tematyki wojskowej mieli okazję obejrzeć na żywo wystawę. Ponadto podczas spotkania do Związku przystąpiło 4 nowych żołnierzy: st. chor. sztab. Tomasz RYBARCZYK, por. Andrzej GLINKA, szer. Krzysztof ZJAWIN oraz szer. Ryszard PATALAS, którzy uroczyście odebrali legitymacje Związkowe.

 

Akcentem kończącym niestety skromne uroczystości była wizyta na terenie dawnej jednostki wojskowej, gdzie przy pomniku bohaterów 12 PP przedstawiciele Związku Żołnierzy WP zapalili znicze.

 

Ponadto w tym samym dniu biorąc pod uwagę zagrożenie epidemiologiczne autorzy wystawy zaprezentowali uczniom Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bohaterów 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty z Gorzowa film opowiadający o czołgach w dużej mierze wykorzystywanych przez jednostkę wojskową przy ulicy Myśliborskiej.