yt    

Kryptonim - przekazanie darów dla dzieci z Afganistanu

Wspólna akcja humanitarna z 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej z Żagania

 

 

25 stycznia br. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Gorzowie Wlkp. z udziałem przedstawicieli klas odbyło się podsumowanie półtora miesięcznej wojskowej akcji Pomocy Humanitarnej dla dzieci z Afganistanu z Prowincji Ghazni. Akcja została przeprowadzona w dwóch gorzowskich szkołach: Gimnazjum nr 9 oraz Zespole Szkół Ekonomicznych w Gorzowie Wlkp. - Dzięki współpracy z wojskiem mogliśmy włączyć gorzowskie szkoły w zbiórkę pomocy szkolnych dla dzieci ze szkoły w Prowincji Ghazni w Afganistanie. Podczas trwania zbiórki, w obu szkołach odbyły się spotkania, na których młodzież zapoznała się kulturą panującą w Afganistanie oraz w jaki sposób można pomóc osobą, które mieszkają w kraju ogarniętym konfliktem zbrojnym – mówi pomysłodawca i koordynator gorzowskiej akcji, kpr. Marcin Kamiński ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koła nr 2 w Gorzowie Wlkp. - Najbardziej panie dziwiły ze w Afganistanie postać kubusia puchatka, który wychował na bajkach nie jedno pokolenie, jest wrogiem narodu  – kończy kpr. Kamiński.

 

 

Na zaproszenie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego przybył przedstawiciel 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania, kpt. Wiktor Kotlarz. „Cieszę się, że do współpracy z Czarną Dywizją udało się zachęcić młodzież dwóch szkół. To bardzo ważne, aby nauczyć ludzi po przez takie akcje nieść pomoc drugiej osobie dodaje kpt. Kotlarz.

 

W obecności przedstawicieli poszczególnych klas odbyło się przekazanie darów zebranych przez uczniów do wojskowego Samochodu. Wręczono z rąk przedstawiciela 11 LDKPanc. dyplomy dla szkół za  udział w akcji pomocy dzieciom oraz wyróżniono 2 klasy, które najbardziej wyróżniły się podczas akcji. - Cieszę się ze udało się nam zmotywować uczniów do wzięcia udziału w akcji. Myślę, że to nie pierwsza wojskowa akcja, jaką zorganizujemy w naszej szkole – z zadowoleniem mówi nauczyciel Przysposobienia Obronnego z Gorzowskiego Ekonomika, Jerzy Antczak.

 

Podczas akcji uczniowie przynosili przybory szkolne. – Zbieraliśmy zeszyty, bloki, ołówki, długopisy, robiliśmy własne maskotki na lekcji techniki – dodaje Dominika Kacprzak z Gimnazjum nr 9 w Gorzowie Wlkp.

 

Dary zostaną przekazane jeszcze w lutym dla dzieci Afgańskich żołnierzy VIII zmiany PKW.  Dzięki Gorzowskiej akcji uczniom udało się zebrać 30 kg. przyborów szkolnych.

 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA REPORTAŻU W DZIALE - MULTIMEDIA.

 

  

Autor tekstu: kpr. Marcin Kamiński

Foto: Hanna Ostrowska