yt    

Z wizytą w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej

 Poznajemy Wojska Zmechanizowane

 

 

Czy lekcje muszą być nudne ? Okazuje się, że nie a dobrym przykładem na to są zajęcia Przysposobienia Obronnego realizowane w Zespole Szkół Ekonomicznych w Gorzowie wlkp. Mimo iż Gorzowski „Ekonomik” jest szkołą kształcącą na kierunkach cywilnych, w ramach innowacji pedagogicznej realizuje poszerzony program Przysposobienia Obronnego.

 

„Realizując materiał dotyczący charakterystyki poszczególnych formacji wojskowych postanowiliśmy opuścić mury szkoły, aby odwiedzić, jako pierwszą wschodzącą w struktury Wojsk Lądowych – 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną z Międzyrzecza w ramach zajęć szkolnych” – opowiada współorganizator wycieczki z ramienia LZŻWP z Gorzowa Wlkp. kpr. Marcin Kamiński. „Po przez wycieczki do jednostek wojskowych chcemy młodzież zainteresować pracą żołnierzy, bo to właśnie oni chronią naszego kraju. Dzięki kontaktowi ze sprzętem wojskowym uczniowie szybciej przyswajają wiedzę dotyczącą obrony kraju, jest to dla nich coś innego, coś nowego. Tutaj mogą porozmawiać z żołnierzami, wynieść wiedzę z życia a nie tylko z podręczników” – kończy kpr. Kamiński.

 

 

Uczniowie „Ekonomika” dzięki podpisanemu porozumieniu między Ministerstwem Obrony Narodowej a Ministerstwem Edukacji Narodowej mają możliwość m.in. odbywania lekcji z kadrą wojskową. Taką okazję wykorzystała szkoła podpisując porozumienie z Kołem nr 2 Lubuskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Dzięki takiej współpracy uczniowie odwiedzili już m.in. Wojskową Komendę Uzupełnień w Gorzowie, Stanowisko (schron) Kierowania Obroną Cywilną a dziś zwiedzają Międzyrzecką Brygadę Zmechanizowaną.

 

Punktualnie o 9:30 uczniowie przekroczyli bramę Międzyrzeckiej Jednostki Wojskowej 5700 udając się na pierwszy punkt zwiedzania do Sali Tradycji. W obecności sierż. Mariusza Matulewicza uczniowie poznali historię i tradycję, jakie kultywuje „błękitna siedemnastka”. Dzięki sierżantowi Matulewiczowi młodzież dowiedziała się m.in., iż garnizon w Międzyrzeczu i Wędrzynie to ta sama jednostka wojskowa. Do niedawna garnizon Wędrzyński przez gorzowską młodzież był kojarzony z inną formacją (15 Wielkopolską Brygadą Kawalerii Pancernej), lecz po zmianach strukturalnych w Wojsku Polskim, po rozformowaniu 15-stki, Wędrzyn został włączony w 17 WBZ.

 

Po wizycie w Sali Tradycji, pod dowodzeniem ppor. Martyny Fedro uczniowie w kolumnie czwórkowej, na wzór „wzorowego pododdziału” przemaszerowali na plac apelowy, na którym czekał na nich sprzęt bojowy. Dzięki zorganizowanym Dniom Otwartych Koszar uczniowie obejrzeli najnowszy sprzęt bojowy wystawiony przez 1 batalion piechoty zmotoryzowanej. Po raz pierwszy młodzież mogła obejrzeć a co ważne zasiąść do najnowszego nabytku Polskiej Armii – Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak. Pod czujnym okiem żołnierzy z 1 bpz można było zapytać jak szybko jedzie rosomak, czemu pojazd posiada śrubę, w jakim celu umieszczono kamerę przed drzwiami dla załogi desantu. Największą atrakcję wzbudzał Quad Artic Cat 400. Nie jednokrotnie uczennice podchodziły z pytaniem do żołnierza z kompanii rozpoznania siedzącego na Quadzie czy mogą się z nim przejechać. Przejażdżki zajęły najwięcej czasu, bo każdy chciał się przejechać. Z pozostałych pojazdów uczniowie mieli okazję zasiąść do BRDM-2 czy armatohaubicy samobieżnej Dana na stanowisku działonowego. „Zaciekawił mnie ten pojazd, więc postanowiłam zasiąść, jako kierowca i zobaczyć jak to jest być kierowcą pojazdu wojskowego” - wspomina  Magdalena Łuczka siedząca na stanowisku kierowcy BRDM-2. „Ile kilogramów sprzętu bojowego nosi żołnierz na plecach” – pyta uczennica Aleksandra Smolarek. Odpowiedz żołnierza jest jedna – „Proszę samej wziąć przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy GROM i sprawdzić” – dodaje obsługa stojąca przy zestawach.

 

Ale sam sprzęt to nie wszystko w wojsku. Najważniejsze zaraz po wiedzy jest sprawność fizyczna żołnierzy. Następnym punktem zwiedzania była hala sportowa, w której znajduje się ścianka do wspinaczki. Tutaj również odbywa się pierwszy etap wstąpienia do wojska czyli egzaminy ze sprawności fizycznej.

 

Sprawność sprzętu bojowego jest podstawą bezpiecznego szkolenia stąd po zajęciach odbywa się przegląd pojazdów. Również park sprzętu technicznego nie krył przed nami swoich tajemnic. Można było obejrzeć KTO Rosomaka podczas wjazdu na myjnie bo również w wojsku dba się o czystość sprzętu. Tutaj również odbywają się przeglądy techniczne pojazdów.

 

Akcentem kończącym pobyt uczniów Ekonomika na terenie jednostki wojskowej było wspólne, pamiątkowe zdjęcie przed bramą JW.

 

Dzięki możliwości zwiedzenia 17-stki uczniowie obejrzeli najnowszy sprzęt. A jak wyglądały urządzenia do walki w czasach średniowiecza ? W tym celu uczestnicy na koniec wycieczki udali się na teren Międzyrzeckiego Zespołu Muzealnego na terenie, którego młodzież weszła na teren XIV zamku, wybudowanego za czasów panowania Kazimierza Wielkiego.

 

Wycieczka odbyła się w ramach lekcji pt. „ Współczesne wojsko XXI wieku – charakterystyka wybranych jednostek wojskowych.

 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA REPORTAŻU W DZIALE - MULTIMEDIA.

 

  

 

Autor: kpr. Marcin Kamiński

Foto: Uczniowie ZS Ekonomicznych