yt    

Ku pamięci młodym pokoleniom

 Obchody 67 rocznicy Wyzwolenia Słońska

 

3 luty 2012 r. był dniem szczególnym dla mieszkańców Słońska i okolic. W tym dniu odbyła się kolejna już 66 rocznica dnia wyzwolenia Słońska i rozstrzelania 819 więźniów Obozu Koncentracyjnego Sonnenburg.

 

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele p.w Najświętszej Marii Panny w obecności przybyłych pocztów sztandarowych. Podczas nabożeństwa  Ks. Proboszcz Józef Drozd wspominał roli osób, które przypominają tamtą tragiczną historię i nie pozwalają zapomnieć młodemu pokoleniu tej ciemnej karty historii dziejów. Na koniec, wójt gminy Słońsk Janusz Krzyśków zaprosił przybyłych gości na dalszą część uroczystości.

 

 

 

Dalsze obchody przeniosły się na plac przed Muzeum Martyrologii, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości. Po ustawieniu przybyłej z Międzyrzecza 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej Kompani Honorowej i wprowadzeniu pocztów sztandarowych, przywitano wszystkich gości. Wójt gminy Słońsk przypomniał ludzkie tragedie, które miały miejsce w Obozie Koncentracyjnym Sonnenburg. „W tym miejscu w latach trzydziestych przetrzymano elitę intelektualną z całej Europy, która nie dała się podporządkować rządom Wodza Trzeciej Rzeszy Adolfa Hitlera. Tu więziono Carla von Ossietzkiego - pisarza i i noblistę – symbol ruchu oporu. Ale miejsce te pamięta tragedie innych ludzi”. Dopełnieniem tragedii setek ludzi było rozstrzelanie ostatnich 819 więźniów politycznych, którzy mogli opowiedzieć o tych tragediach. Wstrząsająca historia tego miejsca zakończyła się w nocy 30 na 31 stycznia 1945 r. tuż przed wyzwoleniem ziem przez Armie Radziecką. Aby uczcić pamięć pomordowanych słońskiej kaźni, złożono wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem ofiar obozu oraz zapalono symboliczne znicze. Z przed Muzeum Martyrologii, poczty sztandarowe i goście w zwartym kondukcie na czele kompani reprezentacyjnej błękitnej siedemnastki z Międzyrzecza, przeszli pod pomnik na placu Kombatantów, aby złożyć kolejne kwiaty ku pamięci kombatantów walczących o niepodległość Polski.

 

Następnie wszystkie poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście w asyście wojskowej kompani honorowej przemaszerowali ulicami pod kolejny pomnik na Placu Kombatantów.

 

Kolejnym ważnym miejscem uroczystości był cmentarz jeniecki, gdzie pochowano ofiary obozu Sonenburg. W tym wymownym miejsca głos zabrali zaproszeni goście. Jednym z nich był przedstawiciel Ambasady Francuskiej. „Jestem tu z wami żołnierze, byście pamiętali, że my mamy was w pamięci, bo jesteście nieśmiertelni.  W tym miejscu dla zmarłych bohaterów, więźniów -  nie obecnych ciałem, ale czuwających duchem - wszystkich, którzy polegli w imię swoich przekonań”. Na koniec przedstawiciel 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, por. Adam Gombiński odczytał Apel Pamięci, który zakończyła salwa honorowa ku pamięci poległych.

 

Ostatnim punktem obchodu rocznicy  było spotkanie w świetlicy wiejskiej, gdzie młodzież z Zespołu Szkół w Słońsku przedstawiła część artystyczną poświęconą patriotyzmowi. „Chcieliśmy tym wystąpieniem pokazać, że znamy historię naszej ziemi wraz z jej najbardziej  dramatycznymi chwilami, naznaczonymi śmiercią setek ludzi. Że cenimy i pamiętamy o tych osobach, które zapłaciły życiem za to, że przeciwstawiły się zbrodniczemu reżimowi” - mówi jedna z uczennic występująca w przedstawieniu. Po występie młodzieży, byli żołnierze, kombatanci i goście mogli powspominać jak za ich czasu kultywowano ważne uroczystości. Wśród rozmów kombatantów było słychać podziw dla młodzieży, która nie zapomina o dawnej przeszłości i chce uczyć się historii swoich ziem.

 

W obchodach wojewódzkich uroczystości jubileuszu w Słońsku, poczty sztandarowe z gorzowskich środowisk wojskowych wystawili: Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Koła nr 2 wraz z Zespołem Szkół Ekonomicznych, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Zarząd Okręgowy oraz Związek Sybiraków Oddział Gorzów Wlkp.

 

  

 

Autor: kpr. Marcin Kamiński

Foto: Dagmara Badecka