Medyczna współpraca rozpoczęta

Podpisanie porozumienia o współpracy z 17 Grupą Zabezpieczenia Medycznego z Międzyrzecza

 

Zajęcia wojskowe w szkołach z żołnierzami jednostek liniowych to nie tylko przygotowanie uczniów do zadań pro obronnych czy zapoznania z pracą żołnierzy. Najczęściej na zajęciach pojawiają się żołnierze piechoty zmotoryzowanej, którym największym atutem siły jest broń i wyszkolenie. Tych żołnierzy zawsze widzimy jako pierwszych ale często zapominamy o żołnierzach, którzy dbają o ich zdrowie. To wojskowi ratownicy medyczni działający w ramach Grup Zabezpieczenia Medycznego. To od nich zależy zdrowie żołnierzy za równo podczas walk jak i w działaniach pokojowych. Dziś ich rola polega głównie na zabezpieczaniu ćwiczeń wojskowych pod kątem medycznym. W wolnym czasie doskonalą swoje umiejętności a najlepszym poligonem dla nich są zajęcia z młodzieżą w szkołach. Dlatego dziś (01.04.2015 r.) w Gimnazjum nr 9 w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się podpisanie porozumienia o współpracy z 17 Grupą Zabezpieczenia Medycznego z Międzyrzecza.

 

 

Miejsce podpisania porozumienia było nie typowe bowiem nie odbyło się w gabinecie dyrekcji a w szkolnej salce gimnastycznej. Dlaczego? Aby pokazać młodzieży, że dokument o współpracy może przynieść dużo pożytku dla samych uczniów, za raz po podpisaniu dokumentu odbyły się zajęcia z wojskowego ratownictwa medycznego. Zanim jednak doszło do sformalizowania współpracy Pani Dyrektor Gimnazjum Katarzyna GRONIEC przypomniała zebranym uczniom, że to nie pierwszy raz kiedy to szkoła współpracuje z wojskiem bowiem wcześniej gimnazjum już uczestniczyło m.in. w akcji pomocy humanitarnej dla dzieci z Afganistanu. Stąd jest jej nie zmiennie miło, że żołnierze ponownie powrócili do współpracy. Z kolei Dowódca 17 Grupy Zabezpieczenia Medycznego mjr dr Marcin LEWY zapewnił, że żołnierze GZM zawsze są chętni do współpracy z ludnością cywilną. Podkreślił również, że takie zajęcia to dobry sprawdzian wiedzy dla swoich żołnierzy. Całość przemówień dopełnił Wiceprezes Koła nr 2 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego kpt. Andrzej REWIEŃSKI, który przypomniał, że współpraca z wojskową służbą zdrowia nie jest obca członkom związku bowiem w jego szeregach jest wielu lekarzy. Następnie w obecności Dyrektor szkoły strony podpisały porozumienie o współpracy.

 

 

Aby pokazać przybyłej młodzieży, że zapisy porozumienia o współpracy ze szkołami są prawdziwe, zaraz po tym odbyły się zajęcia z wojskowego ratownictwa medycznego. Uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. „Mimo, że wystarczy tylko 8 kroków aby uratować komuś życie, to niestety rzadko kto się tego podejmuje. Każdy się boi a pomocą nawet najprostszą jaką jest odpowiednie ułożenie poszkodowanego już możemy mu uratować życie”- mówiła na zajęciach plut. Agnieszka KUBSIK. Zajęcia kończyły się wizytą w wojskowej karetce wielonoszowej Iveco. Podczas zajęć do dyspozycji uczniowie mieli dwa wojskowe fantomy oraz automatyczny defibrylator. Szkoleniem objęto uczniów trzecich klas gimnazjum, którzy w ramach lekcji „Edukacji dla Bezpieczeństwa” poznają m.in. pracę różnych służb mundurowych.

 

 

Kolejne zajęcia w maju dla uczniów 1 Liceum Ogólnokształcącego i przedszkola „Dziecięcy Raj” w Gorzowie Wielkopolskim.

 


Tekst i foto: kpr. Marcin KAMIŃSKI