Model Bojowego Wozu Piechoty dla Sali Tradycji z okazji Święta 10 Brygady Kawalerii Pancernej

Fotoreportaż

 

5 sierpnia 2016 r. każdy z żołnierzy 10 Brygady w sposób szczególny wspomina swojego patrona Generała Stanisława Maczka. Dziś przypada 50-ta rocznica nadania patrona Świętoszowskiej jednostce wojskowej. Z kolei 8 sierpnia 2 Pułk Pancerny 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Maczka stoczył bitwę pod Falaise. Aby uczcić te wydarzenia na tą datę wybrano dzień święta brygady.
Z tej okazji 5 sierpnia (piątek) na uroczystości wybrała się delegacja w składzie: kpr. Marcin KAMIŃSKI, st.szer. Krzysztof BARTKOWIAK oraz Mariusz PIEPRZKA.

 

Punktualnie o 10:00 na placu defiladowym odbył się uroczysty apel z udziałem pododdziałów brygady i zaproszonych gości. Jednym z ważniejszych momentów apelu była ceremonia wręczenia awansów oraz medali za wieloletnią służbę czy za misje poza granicami kraju.


Lubuskim akcentem podziękowań za współpracę z byłymi żołnierzami było wręczenie przez przedstawiciela Związku Żołnierzy Wojska Polskiego kpr. Marcina KAMIŃSKIEGO listu gratulującego oraz od członka Związku i modelarza w jednej osobie st. szer. Krzysztofa BARTKOWIAKA modelu w skali 1:35 BWP-1 w barwach 10 Brygady. To już drugi model (poprzedni to Sherman), który został przekazany, jako eksponat do Sali Tradycji 10 BKPanc.

 
Całość uroczystości zakończyła uroczysta defilada z bojowymi wozami, po której każdy z przybyłych gości mógł dokładnie obejrzeć pojazdy.

 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA REPORTAŻU W DZIALE – W OBIEKTYWIE ZŻWP

 

Tekst: kpr. Marcin KAMIŃSKI
Foto: 10 BKPanc., Mariusz PIEPRZKA, st.szer. Krzysztof BARTKOWIAK