„Tajemnice wojskowego pomnika nie znanego żołnierza”

Fotoreportaż

 

11 sierpnia 2017 r. podczas rewitalizacji Placu Nieznanego Żołnierza przed Pomnikiem odkryto w ziemi zasypany prawdopodobnie w latach 50-tych schron przeciwlotniczy. Po wejściu do środka robotnicy odkryli dobrze zachowany korytarz o długości 60 metrów z dwoma wejściami na końcu korytarza. Sam plac zmieni się nie do poznania. Będą nowe ławki, kącik rekreacyjny no i odnowiony wojskowy pomnik.

 

To już kolejny odkryty schron podczas prac budowlanych, poprzedni odkryto w maju 2007 r. podczas przebudowy Placu Grunwaldzkiego. Na szczęście włodarze miasta Gorzowa postanowili, iż schron przy tzw. Kwadracie zostanie zachowany i udostępniony zwiedzającym. Niestety innego zdania był były prezydent Tadeusz Jędrzejczak, który postanowił wyburzyć całkowicie schron pod Placem Grunwaldzkim uzasadniając, że to nie jest żadna atrakcja.

 

Z kolei 6 września podczas prac budowlanych przy ulicy Walczaka odkryto kolejny podziemny tunel z czasów II Wojny Światowej. Niestety również zakryty kostką chodnikową. A szkoda.

  

Tekst: st. Kpr. Marcin KAMIŃSKI

Foto: Sandra SOCZEWA, Internet