„… Nie liczy się to ile posiadasz, ale dajesz innym i jak się z nimi dzielisz…”

Akcja pomocy humanitarnej dla dzieci ze szkół w Bośni i Hercegowiny wśród lubuskich uczniów

 

https://zzwp-gorzow.pl/images/Nie-liczy-si-to-ile-posiadasz-ale-dajesz-innym-i-jak-si-z-nimi-dzielisz-Logo.JPGBośnia i Hercegowina to kraj wyniszczony, który do dnia dzisiejszego podnosi się z ruin wojny domowej z pomocą m.in. ONZ. Wszystko przez konflikt wojny domowej, który miał miejsce w latach 1992-1995. Jeden z największych konfliktów w Europie po drugiej wojnie światowej pochłonął przeszło po 100 tysięcy ludzi a jego zbrodnie wojenne są rozliczane po dzień dzisiejszy.

 

W zakończeniu konfliktu pomogły wojska Paktu Północno-atlantyckiego z Organizacją Narodów Zjednoczonych, które nakazały zaprzestania walk, jednocześnie na lata wprowadzając swoje międzynarodowe wojska do pilnowania bezpieczeństwa. Mimo upływu prawie 30 lat od tamtych wydarzeń co roku na zmianę Siły NATO wysyłają żołnierzy równych narodowości do Bośni i Hercegowiny, w tym Polacy.

 

We wrześniu 2017 r. 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza wystawiła XIV zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego, która na pół roku wyjechała do stolicy Sarajewa. Polscy żołnierze będą tam nieść pomoc, ale ze wsparciem uczniów szkół z Powiatu Gorzowskiego. Po raz kolejny Gorzowskie Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wyszło z inicjatywą zorganizowania akcji pomocy humanitarnej po przez zbiórkę przyborów szkolnych dla biedniejszych dzieci z Bośni.

 

 

To już kolejna akcja byłych żołnierzy nie istniejącego Garnizonu Gorzów, kolejna po 3 edycjach pomocy dla dzieci z Afganistanu z prowincji Ghazni. Wówczas uczniowie oprócz zbiórki przyborów szkolnych uczyli się m.in. historii konfliktu w Afganistanie czy kultury muzułmańskiej. „Tym razem poznają konflikt, którego na pewno nie znają z racji swojego młodego wieku. Z jednej strony poznają przyczyny wojny w Sarajewie a z drugiej nauczą się nieść pomoc, a to ważna rzecz” – mówi st. kpr. Marcin KAMIŃSKI, organizator zbiórki. „Takie akcje uczą wiedzy o ludziach, o tym kim tak naprawdę jesteśmy czy umiemy a najważniejsze czy chcemy pomagać. Odpowiedzią na to pytanie jest fakt, że jest to któraś już akcja z kolei a szkoły prawie te same. Nagrodą dla uczniów jest fakt niesienia pomocy a dla drugiej strony radość, że ktoś komuś sprawił prezent” – dodaje st. kpr. Marcin Kamiński.

 

Podczas trwania zbiórki (październik 2017 r.) przedstawiciel Związku odwiedził kilka szkół m.in. Zespół Szkół Elektrycznych, Ekonomicznych, Gimnazjum nr 12, w których to odbyły się lekcje historii współczesnej. Podczas 45 minut uczniowie różnych klas poznali m.in. przyczyny wybuchu wojny domowej w Bośni i Hercegowiny – Jak mówi Ryszard PATALAS z Zespołu Szkół nr 12, takie lekcje uczą również szacunku wobec siebie. „Wojna w Kosowie wybuchła głównie z przyczyn etnicznych. Mimo, że uważam jako nauczyciel jesteśmy tolerancyjni wobec drugiego człowieka, to takiej nauki nigdy nie za mało, Również aspekt uczenia niesienia pomocy jest ważny, bo choćby nigdy nie wiemy czy sami pomocy nie będziemy potrzebny. A co jak nie nauczymy młodzieży niesienia pomocy? Nam też może ktoś kiedyś odmówić. Poza tym dużą rolę odgrywa tu forma lekcji, po przez zajęcia z przedstawicielami wojska uczniowie mają kontakt tak naprawdę z tzw. Żywą historią” – kończy R. Patalas.

 

Drugą część spotkania zajął pokaz indywidualnego wyposażenia żołnierza Wojska Polskiego, który stosowany jest na misjach pokojowych. Uczniowie mogli założyć m.in.  kamizelkę kuloodporną, hełm kewlarowy czy zapoznać się z zasadami postępowania na wypadek znalezienia niebezpiecznych przedmiotów, jak choćby niewybuchów z czasów II Wojny Światowej.

 

Sama lekcja to również nauka dla młodzieży, dlaczego polscy żołnierze jeżdżą na misje poza granice swojego kraju od przeszło lat 50-tych. Polscy żołnierze od lat postrzegani są jako dobrzy partnerzy do współpracy co widzi Organizacja Narodów Zjednoczonych, która przez lata strzegła pokoju na arenach wojennych. Dziś misja w Bośni jest pod egidą NATO jednak realizowana jest siłami Unii Europejskiej pod nazwą „EUFOR Althea”. Jaki jest cel misji? „Jednym z podstawowych zadań będzie pomoc Siłom Zbrojnym Bośni i Hercegowiny w budowaniu zdolności do działania zgodnie ze standardami obowiązującymi w NATO i Unii Europejskiej” – wyjaśnia ppłk Wojciech LUZAK, dowódca XIV zmiany kontyngentu a na co dzień służący w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. Dodaje, że nie mniej ważne będzie monitorowanie przestrzegania przez wszystkie grupy etniczne i wyznaniowe traktatów i porozumień międzynarodowych oraz pomoc mieszkającym tam ludziom. Te ostatnie będą realizować żołnierze w Zespołach Łącznikowo- Obserwacyjnych (LOT), bo to oni są odpowiedzialni za stały kontakt z władzami i miejscową ludność.

 

To właśnie do niesienia pomocy z kraju włączą się nasi uczniowie kupując zeszyty, ołówki, piórniki, maskotki, to co zostanie niebawem przekazane żołnierzom z Międzyrzecza, aby wysłali dary pomocy do Bośni. W akcję włączyli się nie tylko uczniowie z Gorzowa, ale również z poza jak Zespół Szkół Samorządowych w Witnicy czy Gimnazjum w Baczynie. Wśród pomagających nie zabrakło ludzi dobrej np. byłych żołnierzy i sympatyków wojska, ale również zwykłych mieszkańców jak właścicieli Hurtowni Artykułów Papierniczych i Biurowych INTER-PAP z Gorzowa, którzy przekazali również zestawy szkolne jednocześnie włączając się do akcji.

 

A jak takie lekcje oceniają sami uczniowie? Piotr TRZEŚNIOWSKI i Juliusz NIERUBIEC z klasy 1D Technikum Ekonomicznego widzą sens zajęć, bo zainteresowanie w szkole jest co również było widać po ilości uczniów na lekcji z żołnierzem. Na koniec dodali, że warto się przyłączać do takich akcji, bo cel jest szczytny, a uśmiech podziękowaniem.

  

Tekst: st. kpr. Marcin KAMIŃSKI, Bogusław POLITOWSKI

Foto: st. kpr. Marcin KAMIŃSKI, Uczniowie szkół