Mural dla pamięci Pułkownika

https://zzwp-gorzow.pl/images/Mureal-dla-pamieci-Pulkownika-logo.jpgW dniu 10.11.2017 r. na rondzie im. płk. Czesława Chmielewskiego w Witnicy odbyło się z inicjatywy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Witnicy przekazanie mieszkańcom miasta skweru poświęconemu temu patronowi. Na skwerze postawiono armatę z czasów II wojny światowej dar rodziny Chmielewskich oraz kamień z przymocowaną tablicą okolicznościową, którą ufundowali członkowie Koła ZŻWP. Na ścianie budynku wykonano mural nawiązujący do tradycji wojskowych a przy okazji miasto wykonało elewację i ocieplenie ścian budynku co jest zasługą Burmistrza, Pana Dariusza JAWORSKIEGO.

 

 

 

Aktu odsłonięcia tablicy dokonali: Przewodnicząca Rady Miejskiej w Witnicy, Pani Agnieszka HOŁUBOWSKA, Prezes Zarządu Lubuskiego ZŻWP, gen. bryg. Aleksander BORTNOWSKI oraz Burmistrz Miasta i Gminy w Witnicy, Pan Dariusz JAWORSKI.

 

Honorową wartę przy obelisku pełnili członkowie Jednostki Strzeleckiej 4404 oraz harcerze z Witnicy. Dowódcą warty był Mirosław KRUKOWSKI. Poczty sztandarowe wystawili: gorzowskie Koło ZŻWP, LOK, OSP, PTTK, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych (prezentowany przez Jednostkę Strzelecką 4044).

 

Delegacja Koła ZŻWP, LOK oraz delegacja Urzędu złożyła kwiaty i zapaliła znicz. Po tej uroczystości wszyscy udali się do Sali konferencyjnej RCR na uroczystą Sesję Rady Miejskiej z okazji Dnia Niepodległości. Po rozpoczęciu Sesji i powitaniu przez Przewodniczącą Rady Miejskiej głos zabrał pełniący obowiązki Prezesa, sekretarz, mł. chor. rez. Mariusz LOTYCZEWSKI, który przedstawił wyróżnionych medalami i odznaczeniami, tj.:

 

  1. Brązowym Krzyżem Zasługi dla ZŻWP – st. kpr.rez. Marek ŁOPATKA
  2. Honorową Odznaką za Zasługi dla ZŻWP

- st.chor. rez. Robert GAJEWSKI

- st. kpr.rez. Piotr SOBECKI

- st. mar.rez. Krzysztof FABIJANIAK

- kol. Aneta WECHMAN – żonę żołnierza rezerwy

 

Złote Medale 35 Lecia ZŻWP zostały przyznane kolegom:

- kpr.pchr.rez. Dariusz JAWORSKI

- st.kpr.rez. Jerzy CHMIELEWSKI

- kpr.rez. Ryszard MAZUREK

- oraz Paniom – Iwonie WESOŁOWSKIEJ i Bożenie STANEK – żonom żołnierzy rezerwy.

 

Dekoracji dokonał Pan gen.bryg. Aleksander BORTNOWSKI wraz z Sekretarzem Zarządu Lubuskiego ZŻWP, kpt.rez. Andrzejem PAWLAKIEM. Dekoracji przyglądał się przedstawiciel Dowódcy 11 Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, Pan kpt. Jan ADAMCZYK.

 

Sekretarz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania ronda i skweru, a wykonywali anonimowo wszelkie prace związane z adaptacją skweru społecznie czy też w inny sposób. W projekcie tym, trwającym prawie rok przewijało się wiele osób zaangażowanych bezpośrednio, pośrednio lub tylko wspierających. Wszystkim im za to chwała i podziękowanie. To między innymi dzięki nim powstał ładny  kawałek naszego miasta.

   

Tekst: mł chor. Mariusz ŁOTYCZEWSKI

Foto: Urząd Miasta i Gminy Witnica