Podsumowanie akcji pomocy humanitarnej dla biedniejszych dzieci z Bośni i Hercegowiny

Fotoreportaż

 

8 lutego 2018 r. w Zespole Szkół Elektrycznych im. mjr Henryka Sucharskiego w Gorzowie Wlkp. odbyło się podsumowanie półrocznej akcji pomocy humanitarnej dla biedniejszych dzieci z Bośni i Hercegowiny w ramach uczestnictwa lubuskich żołnierzy w misji Unii Europejskiej pod nazwą Polski Kontyngent Wojskowy EUFOR „Althea”.

 

Na podsumowanie i jednocześnie zakończenie akcji przybyły delegacje szkół uczestniczących w akcji (Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Elektrycznych, Zespołu Szkół nr 12 oraz Zespołu Szkół w Baczynie) oraz przedstawiciele organizatora akcji w osobach: płk Włodzimierza NOBISA- prezesa Gorzowskiego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Jerzego WERNEROWSKIEGO- Prezesa Gorzowskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz koordynatora akcji st. kpr. Marcina KAMIŃSKIEGO. Szczególnym gościem spotkania był st. szer. Mateusz ŚWIERCZYŃSKI z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy, który przyjechał po zebrane dary.

 

Podczas podsumowania przypomniano uczniom celem niesienia pomocy w krajach, gdzie uczestniczą polscy żołnierze jak również sam konflikt zbrojny z lat 90-tych w Bośni i Hercegowiny. Ponadto płk Włodzimierz NOBIS zaprezentował pamiątki przywiezione z misji ONZ w tym Jugosławii, czyli kraju, od którego rozpoczęła się wojna domowa w Bośni. Na koniec uczniowie otrzymali podziękowania za zbiórkę przyborów szkolnych i maskotek. W imieniu Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Sławomira WOJCIECHOWSKIEGO dyplomy wręczył st. kpr. Marcin KAMIŃSKI oraz emblematy XIV zmiany PKW EUFOR a od organizatorów płk Włodzimierza NOBISA podziękowania.

 

Wszystkie zebrane dary zostaną teraz przetransportowane do 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy skąd w marcu wylecą transportem wojskowym do bazy PKW EUFORU, gdzie stacjonują polscy żołnierze celem rozdania wśród biedniejszych dzieci. Łącznie zebrano 82 kg darów

 

Przypomnijmy. Akcja zbiórki rozpoczęła się 18 września 2017 r. i trwała do 5 lutego br. Podczas trwania akcji żołnierz poprowadził zajęcia w każdej szkole przedstawiając m.in. przyczyny wybuchu wojny domowej, która była po II Wojnie Światowej najkrwawszym konfliktem zbrojnym.

 

Szczególne podziękowania należą się Dowódcy Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Żołnierzom Wydziału CIMIC DO RSZ za pomoc w odebraniu darów z Gorzowa Wlkp. oraz przetransportowania do bazy PKW w Sarajewie.

 

Tekst: Martyna MUSIELA

Foto: st. szer. Jakub JAKUBOWSKI