Przedszkolaki o Niepodległości wiedzą wszystko

Uroczysta Akademia z okazji Święta Niepodległości w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Gorzowie Wlkp.

 

https://zzwp-gorzow.pl/images/Przedszkolaki-o-Niepodleglosci-wiedza-wszystko-logo.jpg   Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania Niepodległości przez Polskę, czyli po 123 latach zaborów, kiedy to nasz kraj nie istniał. Święto w kalendarzu pojawiło się dopiero 23 kwietnia 1937 r. i choć miało swoje trudnie dzieje, bo zostało zniesione podczas II Wojny Światowej to wróciło na stałe po 1989 roku. Dziś święto ma charakter Państwowy z udziałem wojska. W każdym mieście odbywają się uroczystości, na ulicach wywiesza się flagi biało- czerwone. Jest to dzień podniosły. Każdy z nas o tym wie. A co wiedzą o święcie przedszkolaki ?

 

Z myślą o nich przeddzień (07.11.2018 r.) obchodów wojewódzkich w Przedszkolu „Świat Bajeczki Jedyneczki” odbyła się akademia z udziałem wojskowych oraz uczennic Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gorzowie Wlkp.

 

 

 

  

   Zanim jednak akademia się rozpoczęła, do sali 6-latków wszedł żołnierz, który pierwszymi słowami zapytał najmłodszych czy wiedzą, jakie święto będziemy niebawem obchodzić. Następnie dzieci poznały zasady, jakie obowiązują w ceremoniale wojskowym, kiedy to wprowadza się wojskowy poczet sztandarowy. „Uroczystości Dnia Niepodległości od zawsze towarzyszyło wojsko i sztandary. Czy ktoś z was wie, co to jest sztandar wojskowy ? Jak się należy zachować, kiedy wprowadzony jest sztandar np. do pomieszczenia ?” – pytał prowadzący akademie st. kpr. Marcin KAMIŃSKI ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. 5 minut nauki i najmłodsi zostali poddani pierwszemu sprawdzianowi z wiedzy o uroczystościach. Jak mówi sam prowadzący takie spotkania są po to, aby wynieść też wiedzę a przy okazji w sposób ciekawy przeprowadzić zajęcia. „Całość powstań, całość baczność, sztandar wojskowy Światowego Związku Armii Krajowej Okręgu Lubuskiego wprowadzić” – mówił żołnierz, gdy do sali weszło troje żołnierzy wprowadzając sztandar wojskowy w składzie: mjr. Czesław PUCHAŁA, st. sierż. Edward ZAREMBA i mł. chor. Bronisław WŁOSKOWICZ.

 

   Kolejnym punktem akademii było opowiedzenie najmłodszym, czym jest Niepodległość, jakie są symbole narodowe, dlaczego flaga Polski ma kolory biało- czerwone. Nie zabrakło opowieści, kim był Marszałek Józef Piłsudzki. Przy takim święcie nie można zapominać o osobach związanych z Niepodległością a które są stąd.+

 

   Jednym z nich jest kpt. w stanie spoczynku Henryk SZULŻYCKI, kombatant, w Armii Krajowej od 1942 roku. Uczestniczył w marszu na obronę Wilna w 1944 r., lecz został zatrzymany przez Czerwonoarmistów i wzięty do niewoli. To on jest świadkiem historii walki o Niepodległość, dlatego nie mogło zabraknąć jego opowiadań m.in. o tym jak kiedyś obchodzono święto. „Gdy w 1942 r. wstąpiłem do wojska w szeregi Armii Krajowej święto jeszcze było obchodzone, lecz już 3 lata później zostało zniesione i nie obchodzono go aż do 1989 r. Mimo, że świętowanie było zakazane to każdy z nas czuł się wolnym Polakiem i obchodził je w swoim sercu.” – mówił kpt. w stanie spoczynku Henryk SZULŻYCKI.

 

   Maluchy w dowód uznania dla kombatanta walczącego w AK o Niepodległość przygotowały kilka piosenek patriotycznych. Sam kombatant odwdzięczył się ze wzruszeniem opowiadając kilka wierszy, które w harcerstwie nauczył się.

 

   Na koniec spotkania najmłodsi zostali poddani testowi wiedzy. Uczennice z Zespołu Szkół Ekonomicznych w składzie: Weronika KOZŁOWSKA, Natalia CHROSTEK, Wiktoria GŁOWIŃSKA, Jagoda PIĄTEK i Klaudia BLAUCIAK przygotowały konkurs wiedzy dzieląc najmłodszych na dwie drużyny. Zadaniem uczestników było jak najszybsze zgłoszenie się do pytań, jeżeli któraś z drużyn znała odpowiedzi. Dla ułatwienia uczestnicy mieli kilka obrazkowych odpowiedzi. „Jakie zwierzę znajduje się w godle Polski ?, W jakim mieście obchodzone są centralne uroczystości 11 Listopada, co to są kotyliony” – pytała Weronika KOZŁOWSKA.

 

   Akcentem kończącym akademie były podziękowania dla Kombatanta za przybycie oraz uroczyste wyprowadzenie sztandaru wojskowego. Jak podkreśla Wioletta BONIFACIUK- Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 1 „starszaki” były tak przejęte wizytą wojska, że młodsze dzieci też chciały uczestniczyć. Dlatego żołnierze na koniec odwiedzili również grupę najmłodszych.

 

 

 

Tekst: st. kpr. Marcin KAMIŃSKI

 

Foto: st. kpr. Marcin KAMIŃSKI, Martyna MUSIELA