Poddani corocznej ocenie

Podsumowanie zadań wojskowych realizowanych w roku 2018

 

https://zzwp-gorzow.pl/administrator/index.php?option=com_jce&view=editor&plugin=imgmanager&7eef9ce959fd2182518dd998e1ec9f72&bbb57d32f0fa1141e2a56946a1747c47=1&context=22#Jak co roku grudzień to czas podsumowań całorocznej działalności Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i współpracującym ze Związkiem Stowarzyszeniem Kombatantów Misji Pokojowych ONZ., Choć oficjalnie Związek niema już podpisanego porozumienia z Ministerstwem Obrony Narodowej od lutego 2016 r. co było decyzją polityczną, własnymi siłami dalej realizuje przedsięwzięcia z zakresu pro obronności wspierając się głównie miłośnikami militariów i byłą kadrą zawodową. Jak mówią sami przedstawiciele Związku do puki młodzież będzie zainteresowana uczestnictwem w wycieczkach wojskowych czy zajęciach lekcyjnych my będziemy je realizować.

 

 

 

 

 

Tradycją już jest udział żołnierzy w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i choć decyzją MON oficjalnie żołnierze zawodowi już nie mogą włączać się w akcje kwestując z wolontariuszami, to na festynach można ich zobaczyć. Żołnierzem jest się zawsze, dlatego akcję Jurka Owsiaka wspierają byli żołnierze z Gorzowa Wlkp. Również nas nie mogło zabraknąć tym razem w roli „misjonarzy” uczestników misji ONZ. Każdy przybyły do sztabu WOŚP w Kłodawie mógł obejrzeć pamiątki przywiezione z misji m.in. ze Wzgórz Golan.

 

Od kilku lat żołnierze zrzeszeni w Związku wychodzą z inicjatywą udzielania pomocy dla ludności krajów ogarniętych konfliktami zbrojnymi. A wszystko zaczęło się w 2011 r., kiedy to w ramach nawiązanej współpracy z 10 BKPanc. z sekcją CIMIC została zorganizowana zbiórka przyborów szkolnych. Było to w ramach obecności Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie w Prowincji Ghazni. Wówczas to uczniowie szkół współpracujących z wojskiem zbierali przybory szkolne dla Afgańskich dzieli. I tak organizowaliśmy 2, 3, 4 akcje. Z czasem żołnierze opuścili Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie a zagościli w PKW EUFOR w Bośni i Hercegowiny. Tu również uczniowie zbierali przybory szkolne a podsumowanie akcji z wręczeniem certyfikatów i podziękowań odbyło się w Zespole Szkół Elektrycznych.

 

Żołnierze pojawiali się również u najmłodszych zadając dużo pytań. Tak było w Publicznym Przedszkolu w Drezdenku, w którym to żołnierz pokazał indywidualne wyposażenie żołnierza Wojska Polskiego. Maluchy mogły zobaczyć m.in. Zasobnik Piechoty górskiej, kamizelki kuloodporne, broń palną. Żołnierze zabrali również ze sobą czołgi i pojazdy opancerzone – tyle, że w skali 1: 35 czyli wierne repliki pojazdów pancernych z okresu II Wojny Światowej. Każdy mógł zadać pytanie modelarzowi jak się tworzy pojazdy z plastiku a maluchy dowiedziały się, czym się różni czołg od armato haubicy.

 

Drugim przedsięwzięciem u przedszkolaków była uroczysta akademia z okazji 100 letniej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Akademia odbyła się przy współpracy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Gorzowskiego i uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych. Uroczystość odbyła się wg. ceremoniału wojskowego z wojskowym sztandarem AK. Cel spotkania? Nauczenie 5 latków, czym jest Niepodległość.

 

Nasza działalność nie tylko zamyka się do zajęć wojskowych jak również wycieczek. Przykład? Od 2 lat przedstawiciele Związku włączają się charytatywnie w festyn organizowany z Zespole Szkół w Baczynie. Wówczas każdy, kto się włączy pokazuje swoje umiejętności. Jeden z żołnierzy tym razem po cywilnemu robił zdjęcia w swoim przenośnym studiu fotograficznym.

 

Nowością w działalności Związku jest odkrywanie nowych niegdyś tajnych obiektów wojskowych wybudowanych w okresie tzw. Zimnej Wojny. Po Poznaniu i Puszczykowie – tajnych centrach dowodzenia Prezydenta Miasta Poznania i Wojewody Wielkopolskiego, przyszedł czas na zwiedzanie stanowiska dowodzenia Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Dzięki odtajnieniu schronu oraz zaangażowaniu miłośników schronów udało się w maju 2016 r. w dawnej kwaterze otworzyć Muzeum „Ściśle tajne”. Co ciekawe jest to jeden z najlepiej zachowanych schronów przeciwatomowych w Polsce. Powód jest prosty. Nie zdążono go ograbić z wyposażenia jak to niestety zrobiono w Puszczykowie koło Poznania. Dziś każdy w schronie może poczuć klimat zagrożenia, jakie panowało od lat 50- tych. Wycieczka była rekonesansem przed ewentualnymi wycieczkami z młodzieżą. Po drodze nie mogło zabraknąć odwiedzenia Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

 

Ciekawą atrakcją w tym roku dla młodzieży było zorganizowane przy współpracy Grupy Rekonstrukcyjnej „Poznańczycy” słuchowisko wyreżyserowane przez członków Związku związane z atakiem nuklearnym i nauką prawidłowego zachowania podczas nalotu i skażenia chemicznego. Miejscem do tego typu przedstawienia było dawne Centrum Dowodzenia Obroną Cywilną mieszczące się blisko centrum miasta Poznania. Każdy z uczestników mógł poczuć zagrożenie tamtych czasów dzięki efektom audiowizualnym oraz obecności rekonstruktorów w historycznych mundurach i współczesnych żołnierzy, którzy wg. scenariusza przejęli obiekt od Obrony Cywilnej. Każdy, kto znalazł się we wnętrzu schronu został poddany szkoleniu z obsługi maski przeciwgazowej.

 

Tradycją jest również obecność Pocztu Sztandarowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego na uroczystościach państwowych m.in. na obchodach Rocznicy Zbrodni Katyńskiej czy Święcie Niepodległości.

 

Mimo, iż Gorzów nie jest już miastem garnizonowym i nie odbywają się tu uroczystości z okazji Święta Polskiego, byli żołnierze pamiętają spotykając się na terenie Ośrodka Wczasowego w Sosnach koło Witnicy. W tym roku spotkanie przybrało charakter rywalizacji sportowej po przez organizację turnieju z 3 konkurencji: strzelania z karabinku pneumatycznego, rzutu ćwiczebnym granatem i rzutu lotką do tarczy. Wszystko dzięki współpracy Lok-u i Jednostce Strzeleckiej 4044.

 

A jakie są plany na przyszły rok? „Na pewno nowością będzie wycieczka do dawnej niemieckiej fabryki amunicji w Krzystkowicach. Olbrzymi obszar, choć jest w stanie tzw. trwałej ruiny to warto zobaczyć jak dawniej produkowano amunicję na potrzeby III Rzeszy. Również po raz pierwszy spróbujemy wydać własną foto książkę- album ze zdjęciami, dzięki której będzie można zobaczyć wszystkie realizowane przedsięwzięcia wojskowe z udziałem młodzieży szkolnej. Motywacją do wydania książki będzie 75 rocznica sformowania 12 Pułku Piechoty z Gorzowa” – mówi st. kpr. Marcin KAMIŃSKI, organizator zajęć wojskowych. Książki trafią do kilku szkół, które od 2009 roku wspólnie ze Związkiem realizują zajęcia wojskowe.

 

Ponadto w kalendarzu zadań znalazły się Lubuskie Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa z udziałem kombatantów oraz żołnierzy uczestniczących we współczesnych misjach z Garnizonu Międzyrzecz i Świętoszów.

 

Szczegółowe przedsięwzięcia zawarte w teksie artykułu można przeczytać na naszej stronie internetowej.

 

 

 

Tekst i Foto: st. kpr. Marcin KAMIŃSKI