„Błękitne” hełmy w służbie ONZ

Lubuskie Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa w Gorzowie Wlkp.

 

https://zzwp-gorzow.pl/images/Blekitne_helmy_w_sluzbie_ONZ_logo.jpg29 maja to ważna data dla żołnierzy, którzy wyjeżdżając na różne misje jadą nieść pomoc innym. W tym dniu obchodzimy Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, święto obchodzone w kalendarzu wojskowym od 2012 r. decyzją Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Choć ten dzień powinien być radosny, bo Polski żołnierz od lat 70- tych znany jest na świecie z niesienia pomocy, ma też swoją bolesną historię. Niestety nie każdemu było dane wrócić z misji. Dlatego w tym dniu przywołujemy ich pamięć, służbę, a przede wszystkim udzieloną pomoc ludności cywilnej w miejscach ogarniętych konfliktami zbrojnymi.

 

W tym dniu również ustanowiono Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ, czyli żołnierzy w błękitnych hełmach z logo Organizacji Narodów Zjednoczonych. Mając na względzie historię niesienia pomocy przez Polskich żołnierzy Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ – Koło nr 46 w Gorzowie Wielkopolskim przy współpracy z Akademią imienia Jakuba z Paradyża w Gorzowie 27 maja zorganizowało wykład.

 

 

 

Miejsce na uroczystość a jednocześnie wykład nie było przypadkowe. Uczelnia, bowiem mieści się w byłych koszarach 4 Nadwarciańskiej Brygady Saperów, której to żołnierze wyjeżdżali na zagraniczne misje głównie rozminowując tereny po byłych konfliktach zbrojnych choćby na Bałkanach.

 

Uroczystość rozpoczęła się od przywitania zaproszonych gości. Wśród nich byli m.in. reprezentująca Rektora uczelni Prorektor Wydziału Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego Pani Anna HABASIŃSKA, gość honorowy: Dowódca 6 Mazowieckiej Brygady WOT Pan płk Grzegorz KALICIAK, Reprezentujący dowódcę 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej Pan kpt. Tomasz KWIATKOWSKI, Prezes Koła nr 49 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Pan Grzegorz MURYN, Prezes Koła nr 46 Pan Jerzy WERNEROWSKI oraz Organizator Symulacji Obrad ONZ w Gorzowie Wlkp. Pani Ewa OLCZAK. Wykład kierowany był głównie do młodzieży szkół współpracujących z wojskiem, dlatego swoją obecność zgłosił np. Zespół Szkół Elektrycznych im. mjr Henryka SUCHARSKIEGO oraz Zespół Szkół Ekonomicznych z Gorzowa Wlkp., Jako ciekawostkę warto wspomnieć, iż „Ekonomik” jest pierwszą szkołą w mieście, która współpracuje z wojskiem zanim wprowadzono innowacje pedagogiczną w postaci klas mundurowych.

 

Prowadzący wykład przypomnieli historię powstania Święta Weteranów oraz uczcili wraz z uczestnikami minutą ciszy tych, co odeszli na wieczną wartę będąc poza granicami kraju.

 

Następnie historię uczestnictwa „misjonarzy” w misjach pod rezolucją ONZ opowiedział por. Sławomir ADAMCZAK, który uczestniczył w licznych wyjazdach zagranicznych ONZ-tu. Wykład uzupełniały pamiątki przywiezione z zagranicy, które można było zobaczyć przed wejściem do Sali Konferencyjnej.

 

Ważnym wydarzeniem we współczesnej historii Wojska Polskiego była bitwa o Ratusz w Karbali. Dlaczego? Była to największa stoczona batalia Polskich żołnierzy po II Wojnie Światowej, kiedy to w obronie Ratusza City Hall w dniach od 3 do 6 kwietnia 2004 r. stanęło 14 Polskich żołnierzy wobec znacznie liczniejszej grupy rebeliantów. Tamte chwile bardzo dobrze pamięta wówczas kapitan a dziś Pułkownik Grzegorz KALICIAK, były dowódca obrony Ratusza. Dlatego to on opowiedział o tamtych wydarzeniach oraz o sprzęcie, jaki był wówczas używany podczas jego zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

 

Podczas prowadzenia uroczystości padło ważne pytanie. Kim są weterani. Na to pytanie, jako pierwsza odpowiedziała współprowadząca uroczystość Hanna BŁASZCZAK: „Z tym słowem kojarzą mi się żołnierze, którzy uczestniczyli w bitwach II Wojny Światowej. Na pewno mini są według mnie żołnierze Armii Krajowej”. Niestety w czasach teraźniejszych również trwają konflikty zbrojne, w których to uczestniczą żołnierze. To oni jak swoi poprzednicy bronią suwerenności państwa, wolności, pokoju. To współcześni weterani, uczestnicy licznych misji. To z myślą o nich dziś obchodzimy święto. Dlatego na spotkaniu głos zabrał Samodzielny Referent do spraw Weteranów 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej Pan Marek PUZIO, który przedstawił ustawy i system pomocy przygotowany przez państwo dla poszkodowanych żołnierzy.

 

Dziś misje pokojowe czy stabilizacyjne różnią się od tych, które były realizowane w latach 80-tych czy 90-tych. Wówczas na misję przyjeżdżało się, aby dopiero na miejscu dostosować sprzęt do realiów obcego kraju. „Przykładem mogą być nieopancerzone samochody terenowe Honker, które dopiero przez naszych żołnierzy były opancerzone kamizelkami kuloodpornymi. Dziś mamy pojazdy specjalistyczne, nowoczesne niewymagające przeróbek jak kiedyś. Przykładem może być choćby Kołowy Transporter Opancerzony ROSOMAK nazywany przez talibów „Diabłem” – mówił jeden z żołnierzy.

 

Najlepiej wyposażoną w Wojsku Polskim i wystawiającej najwięcej Polskich Kontyngentów Wojskowych jest 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza, dlatego to właśnie ta jednostka zaprezentowała uzbrojenie.

 

Na przestrzeni lat misje wojskowe zmieniały swoje znaczenie. Zaczynając od misji bojowych dziś Wojsko Polskie realizuje głównie pokojowe- stabilizacyjne niosąc głównie pomoc i pilnując bezpieczeństwa. Prowadzący uroczystość z ramienia wojska – st. kpr. Marcin KAMIŃSKI przypomniał o tym jak gorzowska młodzież przez kilka lat również włączała się do niesienia pomocy cywilom z państw ogarniętych wojną. „Wszystko zaczęło się od nawiązania współpracy z Zespołem CIMIC 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Dzięki mjr Wiktorowi KOTLARZOWI rozpoczęła się akcja niesienia pomocy z gorzowską młodzieżą. Zbieraliśmy wówczas przybory szkolne dla dzieci z Afganistanu z prowincji Ghazni. Uczniowie byli tak zaangażowani, że przez kolejne lata akcję kontynuowaliśmy” – mówił koordynator akcji pomocy humanitarnej. Na koniec dodaje, że nie dawno zakończyli kolejną zbiórkę, tym razem w ramach XI zmiany PKW pod nazwą EUFOR Altea w Bośni i Hercegowinie i za pewne to nie ostatnia.

 

Ciekawą inicjatywą uczącą pomocy, a która wyszła od nauczycieli są Symulacje Obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych prowadzone przez uczniów 1 Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wlkp. Dzięki pomysłodawczyni „PUSZ-MUNa”, bo tak nazywa się przedsięwzięcie, w obradach uczestniczą przedstawiciele Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ z Gorzowa, którzy opowiadają o historii żołnierzy ONZ-u. Również w tym roku podczas otwarcia obrad w Filharmonii Gorzowskiej był obecny żołnierz w umundurowaniu misyjnym.

 

Podczas uroczystości nie mogło również zabraknąć uczniów 1 L.O, którzy opowiedzieli jak wyglądają symulacje i dla czego warto nieść pomoc.

 

Ważnym momentem każdej uroczystości wojskowej są wyróżnienia i podziękowania za wspólną działalność na rzecz popularyzacji działalności ONZ-tu.

 

Dlatego w uznaniu za poświęcenie, męstwo, zaangażowanie w niesieniu pomocy w dniu Święta Weterana i uczestników misji pokojowych medale otrzymali:

 

Generał Brygady Robert KOSOWSKI, jako Dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, w zastępstwie medal odebrał Oficer Prasowy kpt. Tomasz KWIATKOWSKI oraz Pułkownik Grzegorz KALICIAK, jako były Dowódca Obrony City Hall.

 

Doceniając zaangażowanie i otwartość na rzecz kształcenia przyszłych przedstawicieli służb mundurowych w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. uczelnia decyzją płk Marka BIELECKIEGO, Prezesa Zarządu Głównego ZŻWP otrzymała Złoty Krzyż z Gwiazdą Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Medal na ręce kanclerza Romana GAWRONIAKA wręczył płk Grzegorz KALICIAK.

 

Ponadto uchwałą Przewodniczącego Kapituły Krzyża Związku Żołnierzy Wojska Polskiego płk. Marka BIELECKIEGO w uznaniu zasług za działalność na rzecz Związku nadal medale: Krzyż Złoty z Gwiazdą panu Jerzemu WERNEROWSKIEMU i Marianowi NOWACKIEMU oraz Krzyż Srebrny dla Bolesława MALICKIEGO.

 

Dodatkowo medale za szczególną współpracę ze Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego otrzymali: dziennikarz społeczny Mariusz PIEPRZKA, modelarz pojazdów wojskowych Krzysztof BARTKOWIAK, Zbigniew TOMASZEWSKI, Włodzimierz NOBIS oraz Krystyna CHRUSTOWSKA.

 

Akcentem podsumowywującym działalność wojska ze społeczeństwem było wręczenie pamiątkowych albumów zawierających wybrane przedsięwzięcia wojskowe realizowane z gorzowską młodzieżą. Albumy z rąk organizatora zajęć wojskowych st. kpr. Marcina KAMIŃŚKIEGO otrzymały placówki: Szkoła Podstawowa w Baczynie, Zespół Szkół Elektrycznych i Zespół Szkół Ekonomicznych z Gorzowa Wlkp.

 

„Gdy dziś przeglądam ten album przypominają się początki współpracy. To już przeszło 5 lat, kiedy jeździmy z wojskiem do miejsc pamięci Oręża Polskiego czy jednostek wojskowych. Uczniowie cenią sobie takie lekcje, bo to dla nich urozmaicenie, coś ciekawszego niż lekcja w szkolnej ławce. Ten album potwierdza, że warto jest wspólnie organizować różne przedsięwzięcia i na pewno to nie jest koniec” – podsumowuje po uroczystości nauczyciel Ryszard PATALAS z Zespołu Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wlkp.

 

Uroczystość została zorganizowana przy współpracy Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp., Gorzowskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koła nr 49 w Wałcza oraz 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

 

Tekst: st. kpr. Marcin KAMIŃŚKI

Foto: Wiktoria JACHIMOWSKA