yt

Kuter torpedowy na „małym” ekranie

Premiera filmu „Morski Zwycięzca”

 

https://zzwp-gorzow.pl/images/Kuter_torpedowy_na_malym_ekranie_logo.jpgJuż prawie dwa miesiące minęły od pierwszych ujęć filmowych, które były realizowane przez szczecińską ekipę „HistoryPL” w porcie pasażerskim w Kołobrzegu. Wówczas to filmowcy, jako plan realizacji obrali sobie prawdziwy kuter torpedowy Marynarki Wojennej. Choć już cywilny to niczym z wyglądu nie przypomina statku pasażerskiego, który dziś wozi turystów. To już trzeci film opowiadający o losach ciekawych miejsc w Polsce i jak zapewnia szczecińska ekipa nie ostatni. Każdy, kto przyszedł 27 września w godzinach popołudniowych do przy latarni mógł po raz pierwszy obejrzeć film dokumentalny.

 

 

 

„Premiera odbyła się na pokładzie głównego bohatera filmu, czyli kutra torpedowego o numerze taktycznym 172. To na nim większość ujęć filmowych zostało zrealizowanych, lecz nie tylko, bo w filmie będzie można zobaczyć drugą, mniejszą jednostkę, choć nieuzbrojoną. To Holownik redowo-portowy, który pływał w Porcie Wojennym w Świnoujściu” – opowiada reżyser filmu bsmt Marcin KAMIŃSKI, który na czas kręcenia filmu wcielił się w załogę okrętu. Ale w tym dniu na pokładzie okrętu pojawiło się więcej marynarzy. W tworzeniu filmu uczestniczyli m.in. kpt. mar. Stanisław DOMKE, który w latach funkcjonowania 16 Dywizjonu KZOP dowodził bliźniaczą jednostką o numerze taktycznym 175, st. chor. szt. mar. Jarosław MILLER- dowódca działu elektromechanicznego oraz st. chor. szt. mar. Mariusz OSIEJ- Zastępca dowódcy okrętu. „Dzięki obecności byłej załogi kutra mogliśmy uzyskać ciekawe informacje na temat jednostki, ale również jak wyglądał rejs na takim okręcie. To bardzo ważne, aby w filmie zawrzeć wiadomości, których zazwyczaj nigdzie nie znajdziemy” – dodaje mar. Waldemar GAWINKOWSKI, operator kamery ekipy „HistoryPL”. Podczas premiery można było również dowiedzieć się o trudnościach realizacji ujęć na morzu podczas.

 

Każdy z przybyłych na premierę mógł zobaczyć archiwalne zdjęcia z czasów, gdy po przeciwnej stronie latarni, przy nabrzeżu wojskowym cumowało wówczas 11 kutrów ZOP oraz 2 jednostki pomocnicze. Każdy film ma swoją historię i tym razem, aby poznać sens tworzenia prowadzący spotkanie przybliżyli historię 16 Dywizjonu Kutrów Zwalczania Okrętów Podwodnych. W tym przypadku historia zatoczyła koło. Statek uratowano od zezłomowania a po kilkunastu latach jednostka ponownie i najprawdopodobniej po raz ostatni zacumowała podczas filmowania przy dawnym nabrzeżu wojskowym.

 

Mimo panującej pandemii na pokładzie nie mogło zabraknąć uczniów, bo tak naprawdę film ma za zadanie przywoływać historię głównie wśród młodzieży, ale również starszych. Stąd na pokładzie obecność Mileny GALUS, Michała TROJANOWSKIEGO i Gabriela STOPKI- uczniów kierunku nawigator morski z Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu.

 

„Gdy jestem na statku i wiem, że jego obecność związana jest z naszym miastem czuje, że jestem w dobrym miejscu, ponieważ interesuje się pływaniem, od kiedy pamiętam, a takie sytuacje powodują we mnie radość i powód do dumy. Do udziału w premierze filmu skłoniła mnie w szczególności ciekawa tematyka. Film wywołał we mnie pozytywne wrażenie ze względu na determinację ludzi, którzy starali się, aby okręt został z nimi i dziś służył turystom, jako skarbnica wiedzy” – mówi Milena GALUS.

 

Następnie mundurowi w asyście uczniów złożyli symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikiem Komandora Stanisława MIESZKOWSKIEGO- pierwszego polskiego oficera portu Kołobrzeg.

 

Akcentem kończącym spotkanie był rejs po Bałtyku aż do zmierzchu, podczas którego była załoga opowiadała nietypowe wydarzenia jakie ich spotkały podczas rejsu na morzu.

 

 

W skład ekipy filmowej weszli: Waldemar GAWINKOWSKI, Ernest SZAFRAN, Krzysztof WOJTAS, Marcin KAMIŃSKI oraz gościnnie Mariusz PIEPRZKA.

 

 

Jednocześnie ekipa filmowa pragnie podziękować: Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu Panu kontradmirałowi Piotrowi NIEĆ, Komendantowi Punktu Bazowania 8 FOW w Kołobrzegu zgodę na wpłynięcie na teren byłego 16 Dywizjonu kutrów ZOW oraz armatorowi statku Panu Rafałowi HUDZIAK oraz załodze kutra 172 i holownika redowego za pomoc w realizacji filmu.

 

 

Poniżej zapraszamy do obejrzenia filmu

 

https://www.youtube.com/watch?v=khp2z-S7L4g

 

 

 

Tekst: plut. Marcin KAMIŃSKI

Foto: Bartosz ZAKRZEWSKI