Polskie wojsko pancerne w miniaturze

 

https://zzwp-gorzow.pl/images/Polskie_wojsko_pancerne_w_miniaturze_logo.jpg11 Listopada to data szczególna w historii Polski. To dzień, kiedy po czasie zaborczej niewoli Polska odzyskała niepodległość i suwerenność. Z tej okazji obchodzone jest Święto Niepodległości ustanowione w 1919 roku. Rok 2020 to także rocznica 100-lecia zwycięstwa Bitwy Warszawskiej, zwanej "Cudem nad Wisłą".

 

   " - W Dniu Niepodległości pokazujemy, że pamiętamy o walczących za naszą wolność. Dlatego wystawa, którą dziś otwieramy ma charakter wojskowy, gdyż przybliżą historię tamtych lat” - mówił Marcin KAMIŃSKI, jeden z autorów wystawy pod nazwą "Broń pancerna w modelach pojazdów wojskowych" w Spichlerzu - filii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim.

 

  

   Mimo że wydarzenie zbiega się pandemią coronavirusa, skutkującym zamknięciem muzeów w Polsce, wernisaż wystawy odbył się w wariancie wirtualnym - bez udziału zaproszonych gości. Zainteresowani będą mogli obejrzeć ekspozycję za pośrednictwem filmu nagranego przez gorzowianina - Piotra ADAMOWICZA.

 

   Wystawa prezentuje przeszło 60 pojazdów w skali 1:35, używanych przez Wojsko Polskie w okresie od I Wojny Światowej, po czasy współczesne. Wśród eksponatów znalazł się m.in. pierwszy czołg używany przez Wojsko Polskie - Renault FT-17, i najbardziej znany czołg okresu II Wojny Światowej, czyli T-34, dzięki popularnemu niegdyś serialowi nazywany „Rudym”.

 

   Ekspozycję ułożono chronologicznie, aby każdy odwiedzający mógł poznać, jak na przestrzeni lat zmieniały się pojazdy broni pancernej. Autorzy wystawy pokazali również pojazdy towarzyszące wojskom pancernym np. samochód osobowy ambulans Jeep czy samochód- furgon Austin 10 HP.

 

 

 

 

Pojazdy "husarii" gen. Maczka

 

   Dużą część eksponatów poświęcono 1 Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Stanisława MACZKA. Stąd, na prezentowanych modelach, wzorem rzeczywistych pojazdów znajdziemy charakterystyczny piktogram „Husarii”. „- Interesuję się dziejami broni pancernej, a jednym ze znakomitych dowódców dla mnie osobiście jest generał Maczek, który wraz ze swoimi żołnierzami uczestniczył w ważnych bitwach w historii. Chciałem mieć swój własny wkład w propagowaniu historii broni pancernej i dlatego zechciałem podzielić się moją pasją do sklejania modeli militarnych poprzez tę wystawę.” – mówi Krzysztof BARTKOWIAK, drugi z autorów wystawy. A że takie modelarstwo ma także charakter dydaktyczny, w luźnej rozmowie przypomina spotkanie z przedszkolakami, podczas którego wyjaśniał np. jak rozróżnić czołg od armato - haubicy. "- Dzieci w tej materii potrafią zaskoczyć łatwością przyswajania pewnych zależności" - śmiał się Bartkowiak.

 

   Spacerując wśród gablot z modelami, możemy zobaczyć również czołgi wojennych polskich przeciwników - popularnego Tigera I czy Pantherę A, które miały być niemiecką „zwycięską” bronią II Wojny Światowej.

 

 

 

Lubuskie wojsko

 

   Nie zabrakło też akcentów wojskowości naszego regionu, reprezentowanych przez modele pojazdów wchodzących w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Zobaczyć można Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak w różnych wersjach - podstawowe pojazdy uzbrojenia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza i czołgu niemieckiej produkcji - Leopard 2A4 i 2A5, służących w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.

 

Jedną z muzealnych gablot poświęcono 12 Kołobrzeskiemu Pułkowi Zmechanizowanemu, późniejszej 4 Gorzowskiej Brygadzie Zmechanizowanej im. Piotra Szembeka, mieszczącego się niegdyś w koszarach przy ulicy Myśliborskiej z Gorzowa Wlkp. Wystawiono w niej między innymi odznakę pamiątkową 4 Brygady i prawo jazdy na czołg z czasów Ludowego Wojska Polskiego. Ciekawostką jest także model czołgu T-55 AM Merida w oznaczeniach dawnej gorzowskiej jednostki wojskowej.

 

 

 

Raj dla modelarzy

 

   Zwiedzanie ułatwiają tablice poglądowe, opracowane przez niżej podpisanego. Pokazują wygląd rzeczywisty i krotki opis najbardziej charakterystycznych czołgów w dziejach polskiego wojska. Pomyślano też o widzach - czynnych modelarzach, dla których stworzono kącik, gdzie znajdują się pomoce i narzędzia wykorzystywane przy wykonaniu modeli, w tym różne plany czy instrukcje sklejania. A warto pamiętać, że taki model, mimo że powstaje z gotowych części zakupionych w zestawie, nie zawsze przypomina do końca swojego protoplastę w skali 1:1.

 

   Ważnym punktem, który także uwiecznił film z wernisażu było odczytanie uchwały o nadaniu odznaczeń wojskowych za działalność na rzecz popularyzacji tradycji Oręża Polskiego. Medale „Za Zasługi Dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego” otrzymali: Bartosz ZAKRZEWSKI, Martyna MUSIELA, Krzysztof BARTKOWIAK oraz Andrzej SERAFIN. Uhonorowano Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp., które było współorganizatorem przedsięwzięcia.

 

Wystawę "Broń pancerna w modelach pojazdów wojskowych" można obejrzeć na stronie internetowej Lubuskiego Muzeum im Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. Dodatkowo, gdy placówki muzealne zostaną otwarte autorzy wystawy serdecznie zapraszają do jej odwiedzenia w filii muzeum, do końca marca 2021 roku.

Kuratorem wystawy jest kustosz JAN ZALEWSKI z Muzeum Lubuskiego.

 

 

Link do filmu : https://www.youtube.com/watch?v=d3hOwR_u5gA

 

 

 

 

Tekst: Mariusz PIEPRZKA

Foto: plut. Marcin KAMIŃSKI