yt    

Filmowe tajemnice żelbetowego kolosa

Na planie filmowym o szczecińskim Muzeum Techniki Wojskowej

 

https://zzwp-gorzow.pl/images/Filmowe_tajemnice_elbetowego_kolosa_logo.jpgZ nowym rokiem szczecińska ekipa filmowa HistoryPL rozpoczęła poszukiwania nowych historii do opowiedzenia na małym ekranie. Tym razem, jako plan filmowy postanowiła obrać lokalny obiekt, który każdy, kto wjeżdża do Szczecina jadąc estakadą mija go z okien samochodu. Duży betonowy kilku piętrowy obiekt stoi w tym miejscu od czasów II Wojny Światowej. Szary, bez okien- nic nie zdradza z zewnątrz co skrywa w swoich wnętrzach. A warto do niego podjechać, bo w pomieszczeniach skrywa się lokalna historia. Miejsce to Muzeum Techniki Wojskowej.

 

 

 

Zanim jednak padły na planie filmowym pierwsze ujęcia, w muzeum miała miejsce mała uroczystość. Muzeum Techniki Wojskowej zostało odznaczone brązowym medalem wojskowym „Za wybitne zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego” za ratowanie zabytków techniki wojskowej jak również społeczne zaangażowanie w prowadzenie placówki przez Fundacje Edukacji Strzeleckiej i Historycznej „Semper Parati”. „Przykładem tej społecznej działalności jest samo muzeum, które powstało dzięki zaangażowaniu wielu osób, co ważne w czasie wolnym od ich zawodowej pracy. Potwierdzeniem było wspólne działalnie na rzecz pozyskania wyposażenia schronowego, które bez was by przepadło a tak znalazło się u was na ekspozycji. Dlatego uważamy, że ten medal jest ważnym wyróżnieniem waszej placówki” – mówił przedstawiciel Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z Gorzowa Wlkp. podczas wręczania medalu na ręce Krystiana DORAWY.

 

 

Po uroczystości około godziny 10 rano padły pierwsze ujęcia. Samo muzeum mieści się w naziemnym schronie przeciwlotniczym wybudowanym w 1943 roku. Kilkanaście pomieszczeń rozlokowane wokół długiego korytarza, które kiedyś pełniły rolę „poczekalni” dla ludności podczas bombardowania od 2019 roku pełnią rolę wystawiennicze.

 

 

Tym razem główną rolę w filmie zagrała Aleksandra STĘPIŃSKA, 16-latka ze Szczecina. Wybór tak młodej osoby do odegrania głównej roli jak zapewnia reżyser i scenarzysta Marcin KAMIŃSKI był celowy. „W dobie internetu oraz nauki zdalnej to właśnie młodzież, aby uzyskać najwięcej wiadomości sięga do świata wirtualnego. To dzięki takim filmom w sposób ciekawy mogą poznać lokalną historię a jednocześnie opowiedzieć swoim rówieśnikom, aby również odwiedzili takie miejsce.” – przytacza członek ekipy.

 

 

W filmie zobaczymy jak główna bohaterka zwiedzając muzeum wchodzi do poszczególnych sal, cofając się w czasie. Aby przywołać ducha minionych lat zakłada historyczne stylizacje wcielając m.in. w pracownika Zakładowego Oddziału Obrony Cywilnej, żołnierza Wojska Polskiego a nawet stoczniowca z Solidarności.

 

 

W role drugo planowe wcielili się członkowie Fundacji prowadzącej muzeum jak również ekipa filmowa. Na jednym z ujęć Krystian DORAWA przeprowadzi szkolenie strzeleckie jak przystało na muzeum wojskowe a Krzysztof WOJTAS zapisze główną postać do Zakładowego Oddziału Obrony Cywilnej.

 

 

„Udział w filmie to dla mnie nowe doświadczenie, a przede wszystkim nauka w ciekawej formie. Nie zawsze książka może oddać klimat miejsca, które możemy zwiedzić. Duży udział w kształtowaniu mojej wiedzy- historycznej miał mój dziadek, który sam pasjonował się historią i też zaszczepił mi ten pociąg do wiedzy, dlatego gdy usłyszałam propozycję udziału w nagraniu bez wahania się zgodziłam. Myślę, że jeszcze wrócę w te miejsce, ale tym razem nie sama a ze znajomymi, aby również im opowiedzieć historię tego miejsca”- podsumowuje Aleksandra i zaprasza wszystkich do obejrzenia już niebawem filmu.

 

 

 

Premiera filmu niebawem na kanale youtube.com – kanał: HistoryPL

 

 

Tekst i foto: plut. Marcin KAMIŃSKI