yt    

Wojska Lądowe - Siłą Polskiej Armii

Zajęcia ze sprzętem wojskowym w ramach Przysposobienia Obronnego oraz Edukacji dla Bezpieczeństwa

 

Co raz częściej w Gorzowskich szkołach na zajęciach Przysposobienia Obronnego oraz Edukacji dla Bezpieczeństwa pojawiają się żołnierze. Dzięki wprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej tzw. Innowacji pedagogicznej zajęcia, które w dużej mierze opierają się na zagadnieniach pro obronnych prowadzą przedstawiciele wojska i instytucji wojskowej. Nie wątpliwie jest co coś ciekawszego od czytania o sprzęcie wojskowym, gdy lekcje prowadzą żołnierze opowiadając o szkoleniach, o pracy w wojsku, czy pokazując wyposażenie bojowe. Z myślą, aby urozmaicić uczniom zajęcia, Koło nr 2 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z Gorzowa Wlkp. wyszło z propozycją przedstawienia jak wyglądają Wojska Lądowe.

 

„Zajęcia realizowane są już od przeszło 3 lat i na stałe wpisały się w coroczne działania a sami uczniowie wykazują zainteresowanie taką formą zajęć. W końcu lepiej sprzęt wojskowy dotknąć, założyć niż czytać o nich z podręczników czy oglądać na zdjęciach” – opowiada Prezes Koła nr 2 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z Gorzowa Wlkp., Jerzy Wernerowski.

 

Dlaczego Wojska Lądowe.

 

To siły, które stanowią trzon Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej co stanowi 2/3 stanu osobowego. W skład sił wchodzą: wojska pancerne i zmechanizowane, aeromobilne, rakietowe  i artylerii, obrony przeciwlotniczej, inżynieryjne, chemiczne, łączności i informatyki czy oddziałów rozpoznania.  Głównym ich zadaniem jest zapewnienie obrony przed atakiem londowo-powietrznym w dowolnym regionie kraju. Dzięki współdziałaniu z innymi siłami takimi jak Siły Powietrzne czy Marynarka Wojenna, realizują również zadania dzięki współpracy międzynarodowej z innymi Państwami na zagranicznych kontyngentach wojskowych.

 

Gorzów Wlkp. dzięki bliskiemu położeniu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, w której skład wchodzą różne jednostki wojskowe, Związek Żołnierzy Wojska Polskiego z Gorzowa współpracuje i korzystania ze wsparcia służbowego żołnierzy jednostek liniowych m.in. z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzecza, dzięki czemu w spotkaniach uczestniczą żołnierze „Błękitnej Siedemnastki”. Takie spotkania odbywały się w zeszłym roku szkolnym, podczas których uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy wojsk zmechanizowanych. Uzupełnieniem zajęć była wycieczka do Międzyrzeckiej Brygady, w której obejrzeli m.in. Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak. „Jesteśmy instytucją głęboko zakorzenioną w krajobraz społeczności lokalnej. Pokazując nasz potencjał, nie tylko chcemy zachęcać młodych ludzi do wstępowania w nasze szeregi ale, przede wszystkim ukazywać nasze prawdziwe obliczi, czyli ciężką służbę”- relacjonuje kpt. Artur Pinkowski, Oficer Prasowy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

 

Po zapoznaniu uczniów z wojskami zmechanizowanymi przyszedł czas, aby zaprezentować pracę oddziałów rozpoznania czy tzw. „piechoty”, która współgra ze sobą.

 

Same zajęcia rozpoczyna krótkie omówienie umundurowania żołnierzy Wojska Polskiego, podczas którego m.in. uczniowie po kolorach beretów odgadują formacje wojskowe. Po przez brak wojska od lat 90-tych w dawnym Gorzowskim garnizonie, wśród uczniów zdarzają się czasem mylnie przypisane do koloru formacje. Najczęściej mylonym kolorem ze szkarłatnego na czerwony jest Żandarmeria Wojskowa oraz Siły Powietrzne, kolor stalowy z szarym. Następnym elementem zajęć jest osobiste wyposażenie, które przymierzają uczniowie. Po założeniu wyposażenia omawiane są dwie taktyki: czarna, w której skład wchodzi kombinezon taktyczny Oddziałów Specjalnych Żandarmerii Wojskowej, ochraniacze na kolana oraz Kamizelka taktyczna. Z kolei w taktyce zielonej przymierzają kamizelkę kuloodporną KLV, hełm kevlarowy wraz z goglami taktycznymi oraz kamizelkę taktyczną, wykorzystywaną m.in. na misji w Afganistanie. Panie przeważnie dopytywały się różnych rzeczy związanych z wojskiem. „Czy    w wojsku można się malować, czy panie noszą tyle samo ciężkiego sprzętu co panowie?” – pytała Paulina Domeracka z klasy 101 T ZS Ekonomicznych w Gorzowie Wlkp. Ale same zajęcia to nie tylko przedstawienie sprzętu ale również poruszenie aspektu bezpieczeństwa związanego z niewybuchami. W czasie spotkania z żołnierzami uczniowie poznają różnego typu granaty ćwiczebne (F-1, GR-42, GR0-88, granaty hukowe oraz dymne). „Chcemy w uczniach wyrobić nawyk informowania dorosłych  o różnych dziwnych znaleziskach w tym nie wypałów stąd na zajęciach przedstawiamy jak wyglądają takie niebezpieczne ładunki – wspomina prowadzący zajęcia, kpr. Marcin Kamiński. Choć od ostatniej wojny światowej upłynęło przeszło 67 lat to wciąż podczas robót budowlanych czy na polach odnajdowane są nie wypały. Mamy nadzieję po przez przedstawienie jak one wyglądają i jakie skutki mogą spowodować, młodzież nie będzie ich ruszała, dodaje prowadzący zajęcia. Niewątpliwie najciekawszym momentem zajęć jest broń palna (AK-47 oraz P-83) bo jest to za zwyczaj jedyna okazja, kiedy młodzież ma możliwość dotknięcia czy przeładowania „na sucho” i oddania strzału kontrolnego. Pokazywana jest budowa broni a dla zręcznych osób z dobrą pamięcią odbywa się rozbieranie broni na części na czas wg norm, które obowiązują dla żołnierzy zawodowych. „Nie wiedziałam, że broń można rozebrać na części bo nigdy nie jest to pokazywane - mówi Kinga Przewoźna z klasy 3b Gimnazjum nr 16 w Gorzowie. Zajęcia kończy pokaz multimedialny, na którym przedstawiony jest ciężki sprzęt bojowy, poczynając od wozów bojowych Polskiej Armii, po przez etapy szkolenia, kończąc na zobrazowaniu jak wygląda życie oraz obowiązki żołnierzy wyjeżdżających na Polski Kontyngent Wojskowy do Afganistanu.

 

„Dzięki obecności wojska na zajęciach na pewno młodzież więcej zapamięta bo jest to coś innego od tych zajęć, które prowadzimy w szkołach. Niestety po przez brak dostępu do sprzętu szkoleniowego co raz częściej opieramy się na podręcznikach. Stąd jest to dobry pomysł, aby takie urozmaicenia w szkołach odbywały się” – podsumowuje zajęcia nauczyciel Ryszard Patalas z Zespołu Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wlkp.

 

Zajęcia w ramach programu nauczania z przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa dla klas trzecich gimnazjum oraz Przysposobienia Obronnego dla uczniów 1 i 2 kas ponad gimnazjalnych odbyły się m.in. w Zespole Szkół Nr 12, Zespole Szkół Ekonomicznych, Gimnazjum nr 16 oraz Gimnazjum Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Gorzowie Wlkp.

 

   

 

Tekst: kpr. Marcin Kamiński

Foto: ZŻWP