yt    

Ocalić od zapomnienia- epilog

Demontaż urządzeń PRL-owskiego systemu łączności wojskowej z nieużytkowanej stacji wzmacniakowej i przekazanie dla Muzeum Techniki Wojskowej

 

https://zzwp-gorzow.pl/images/Ocalic_od_zapomnienia-_podsumowanie_logo.jpgPrzez blisko 50 lat dzięki stacjom wzmacniakowym obsługiwanym przez Telekomunikację Polską mieliśmy analogową łączność telefoniczną w służbie cywilnej, lecz w przypadku wybuchu wojny nuklearnej miały zostać zmilitaryzowana i działać wyłącznie dla wojska.

 

Przez cały okres swojej działalności działały głównie w tajemnicy, jako miejsca strategiczne. W połowie lat 90-tych przestały spełniać swoje przeznaczenie głównie, jako obiekty z przestarzałą technologią, więc zostały przeznaczone do likwidacji. Stare urządzenia w lat 50-tych zamieniono na nowoczesne serwery światłowodowe. Na szczęście nie wszystkie zostały opróżnione z wyposażenia. Po 3 latach starań dzięki pomocy obecnego spadkobiercy po TP S.A czyli ORANGE Polska udało się uzyskać zgodę na demontaż i zabranie urządzeń z przeznaczeniem na działalność edukacyjną.

 

 

 

„Wszystko rozpoczęło się od nagrania filmu z Ekipą HistoryPL o stacji wzmacniakowej systemu Rokada, która przez wiele lat znajdowała się na terenie mojego rodzinnego domu. Po jej likwidacji jak się później okazało większość urządzeń pozostała, a skoro zostały mogły podzielić los pozostałych zezłomowanych urządzeń. Byłaby to wielka strata dla historii, więc decyzja była jedna- pozyskać urządzenia dla Muzeum” – opowiada Marcin KAMIŃSKI, wnuk pierwszego kierownika SW i dodaje, że choć droga do pozyskania była bardzo długa to w końcu się udało.

 

 

 Film "Tajny obiekt wśród pól- Rokada"

 

https://www.youtube.com/watch?v=JvBFnVDoF34

 

 

System Rokada był tak tajny, że w momencie przejęcia prawie 200 obiektów w całej Polsce przez obecnego operatora sieci komórkowej nie do końca zdawano sobie sprawę, które urządzenia działają i do czego służą- pamiętajmy, że była to technologia analogowa. Przez kilka lat trwała wymiana pism z właścicielem, która miała na celu ustalenie możliwości przekazania dla placówki muzealnej urządzeń telekomunikacyjnych. Z pomocą dla szczecińskiego muzeum przyszedł Robert FILIP- Kierownik Wydziału Gospodarki Zasobami Sieci Stacjonarnej Orange Polska, który pomógł w załatwieniu formalności a dziś przyszedł ten najważniejszy moment, gdy urządzenia niebawem trafią do Sal ekspozycyjnych.

 

Pierwsza taka sala już od 2 lat działa w schronie przeciwlotniczym, w którym mieści się Muzeum Techniki Wojskowej w Szczecinie. Tam, jako pierwsze eksponaty trafiły 2 niemieckie przełącznice telefoniczne, urządzenie filtrowentylacyjne, dokumentacja stacji wzmacniakowej i inne drobne elementy wyposażenia z tego samego obiektu, z którego dziś zabierane są urządzenia. „Dzisiejszy dzień jest dopełnieniem starań pasjonatów techniki wojskowej, bo zabieramy najważniejsze rzeczy, które przez lata z innych obiektów były zezłomowane: słupki telekomunikacyjne oraz stojaki z głowicami kablowymi, bez których nie można by prowadzić połączenia między miastami a w przypadku wojny obiektami wojskowymi. Więc pomieszczenie, które już wcześniej powstało uzupełni się i zapewniam, że część urządzeń zostanie uruchomiona, ale to będzie pewna niespodzianka dla odwiedzających muzeum” – kończy Marcin Kamiński.

 

 

Demontaż samych urządzeń zajął łącznie 3 dni, bowiem pomieszczenie musiało zostać uprzątnięte ze wszystkich urządzeń telekomunikacyjnych. Zgodnie z polityką firmy ORANGE takie pomieszczenia są opróżniane przez firmy utylizujące sprzęt elektroniczny. 23 i 24 marca podjęła się tego firma Ekopartner z Krakowa. Za zgodą obecnego dzierżawcy pomieszczenia część urządzeń udało się zdemontować a następnie przewieść do Szczecina. I tak do muzeum trafił: słupek telekomunikacyjny, szafa wzmacniakowa produkcji Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Szafa zasilająca, jeden człon stojaka kablowego z głowicami, urządzenie sygnalizujące uszkodzenie kabla telefonicznego a wszystkie urządzenia pochodziły jeszcze z lat 50-tych, czyli wtedy, gdy poniemiecki drewniany budynek został zastąpiony przez betonową konstrukcję stacji.

 

 

Choć jedyną placówką muzealną, posiadającą zrekonstruowane praktycznie całkowicie pomieszczenie sali łączności jest szczecińskie muzeum, to jej elementy również trafią do Muzeum Techniki Wojskowej "Gryf" w Dąbrówce oraz do Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

 

 

Poniżej film z akcji usuwania urządzeń ze stacji.

 

https://www.youtube.com/watch?v=mh3Tgmfs150

 

 

Tekst i Foto: sierż. Marcin KAMIŃSKI