yt    

Listopadowe wspomnienia

Uroczystość 1 Listopada przy wojskowym pomniku oraz lekcje o patriotyzmie z okazji Dnia Niepodległości

 

 

https://zzwp-gorzow.pl/images/Listopadowe_wspomnienia_logo.jpgListopad to czas zadumy, wspomnień o tych, co odeszli, ale również tych, co walczyli o niepodległość ponosząc największą cenę – ludzkie życie. 1 Listopada w dzień Wszystkich Świętych wspominamy tych, którzy odeszli na wieczną wartę odwiedzając groby i miejsca martyrologii w tym pomniki, nie kiedy sprzątając je, jako naszą powinność. Natomiast tydzień później w różnych wydarzeniach patriotycznych okazujemy wdzięczność dla żołnierzy- kombatantów, dzięki którym jesteśmy nie podległym krajem.

 

Jak co roku przedstawiciele Związku Żołnierzy Wojska Polskiego przygotowują się do obchodzenia tych ważnych świąt sprzątając pomnik bohaterów 12 Kołobrzeskiego Pułku znajdujący się na terenie byłej jednostki wojskowej w Gorzowie Wlkp. oraz realizują spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bohaterów 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty.

 

 

 

 

„Teren byłej jednostki wojskowej przy ulicy Myśliborskiej to miejsce historii żołnierzy walczących podczas II Wojny Światowej m.in. o wyzwolenie miasta Kolberg- dziś Kołobrzeg. Choć dziś jednostki już niema to pozostały wspomnienia żołnierzy, którzy czasami przychodzą tu po wspominać dawne lata służby wojskowej, ale również pomnik, który jest miejscem spotkań, uroczystości i pamięci. Dziś tym terenem opiekują się byli żołnierze i uczniowie pobliskiej szkoły, którzy sprzątają miejsce wokół pomnika przed 1 Listopada” – mówi sierż. Marcin KAMIŃSKI, Wiceprezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z Gorzowa Wlkp.

 

Pomnik swojego szkolnego patrona odwiedzają, co roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bohaterów 12 Kołobrzeskiego Pułku zapalając symboliczny znicz pamięci. Tym razem byli to uczniowie klasy 4b.

 

 

 

Kilka dni później, 1 Listopada delegacja w składzie: sierż. Marcin KAMIŃSKI, szer. Roman CEKALSKI i Marian NOWACKI odwiedziła dwa pomniki wojskowe znajdujące się na terenie byłej 4 Gorzowskiej Brygady Zmechanizowanej i 4 Nadwarciańskiej Brygady Saperów oddając hołd żołnierzom.

 

 

 

Święto Niepodległości to również czas odwiedzin w szkołach realizując spotkania żołnierzy z uczniami. Tym razem tematem zajęć były symbole patriotyczne, o których opowiadał przedstawiciel Związku w umundurowaniu Wojska Polskiego. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy 5a, 5b oraz 7b, którzy dowiedzieli się m.in. skąd wywodzi się hymn polski, jak wygląda flaga Organizacji Narodów Zjednoczonych i gdzie służą polscy żołnierze strzegący bezpieczeństwa innych krajów. Na lekcji dzieci miały również możliwość zobaczenia sztandaru wojskowego i poznania symboli na nim umieszczonych. Była to również okazja do nawiązania współpracy z Samorządem Uczniowskim, który zapowiedział, że będzie zapraszać na prośby uczniów przedstawicieli wojska do swojej szkoły.

 

 

 

„Okazując swoją wdzięczność za pokój naszego kraju postanowiliśmy uczestniczyć we mszy świętej w intencji Dnia Niepodległości w gorzowskiej katedrze wraz z przedstawicielem wojska, aby zaznaczyć, że jesteśmy patriotami” – podkreślił Marcin DZIEKOŁA z Samorządu Uczniowskiego SP nr 5.

 

Stąd też obecność uczniów na lubuskich obchodach święta Niepodległości, które odbyły się 11 Listopada w Gorzowie od złożenia kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa PIŁSUDSKIEGO przez reprezentacje Szkoły Podstawowej nr 5 i przedstawiciela Związku.

 

 

 

Następnie przedstawiciele uczniów w składzie: sierż. Marcin KAMIŃSKI, Nadia KAMIŃSKA, Marcin DZIEKOŁA oraz Kacper WARZYNIAK uczestniczyli we mszy świętej w katedrze w intencji Ojczyzny, która była odprawiana z asystą wojskową.

 

 

 

Dodatkowo 13 listopada Związkowy poczet sztandarowy w składzie: dowódca sierż. Marcin KAMIŃSKI, sztandarowy kadet Nikola NOWACKA oraz asystujący kpr. Martyna MUSIELA uczestniczyli we mszy świętej dla dzieci pierwszokomunijnych w Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Mieszka I w Gorzowie Wlkp. Podczas słowa bożego Wikariusz Stanisław DEREŃ nawiązał do historii wojskowości.

 

 

 

„Takie spotkania dla naszych uczniów to żywa lekcja historii i zawsze, jako pedagodzy jesteśmy otwarci na takie spotkania z żołnierzami i kombatantami. Jako szkoła z patronem wojskowym czujemy swoją powinność, aby takie tradycje wojskowo-patriotyczne przekazywać naszej młodzieży, dlatego, mamy nadzieję, że takie wydarzenia będą u nas kontynuowane” – kończy Agnieszka SIERPIŃSKA, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 5.

 

 

Tekst: sierż. Marcin KAMIŃSKI

Foto: sierż. Marcin KAMIŃSKI, Nadia KAMIŃSKA, Kacper WAWRZYNIAK