yt    

Żołnierze świętują

Uroczystości święta Wojska Polskiego w Lubuskim

 

15 sierpnia we wszystkich garnizonach wojskowych żołnierze obchodzili swoje święto – święto Wojska Polskiego. Od 1992 roku centralne uroczystości odbywają się na placu przed grobem nieznanego żołnierza w Warszawie gdzie w asyście żołnierzy wszystkich formacji wojskowych z udziałem prezydenta RP. Po uroczystym apelu i przeglądzie pododdziałów (17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana wystawiła kompanie honorową – 15 batalion Ułanów Poznańskich pod dowództwem por. Dawida Ząbka) głos zabrał prezydent Bronisław Komorowski i Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, którzy w swoim przemówieniu życzyli żołnierzom m.in. spokojnej służby poza granicami kraju i oddali hołd poległym na służbie. W tym samym dniu z rąk prezydenta generałowie otrzymują nominację na stopnie generalskie. W województwie Lubuskim mianowany na stopień generała dywizji został generał brygady Janusz Adamczak – dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

 

 

   Podobne uroczystości odbywają się w jednostkach wojskowych w województwie Lubuskim. W 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu oprócz apelu an terenie jednostki, obchody dla mieszkańców i rodzin żołnierzy zorganizował klub garnizonowy 17 WBZ w Wędrzynie, który przybrał charakter pikniku z licznymi atrakcjami. Były koncerty, można było przepłynąć się kajakiem, łódką. Dużym powodzeniem wśród widzów cieszył się pokaz skuterów wodnych i jazdy Freestyle MotoCross.

 

W 35 Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej w Skwierzynie uroczystości rozpoczęły się już 14 sierpnia a zakończyły się 16 sierpnia wizytą w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonkowie. Główne uroczystości skwierzyńskich rakietowców rozpoczęło złożenie kwiatów pod pomnikiem płk Stanisława Nowaczyńskiego. Następnie o godzinie 11:00 rozpoczęła się msza święta w intencji żołnierskiego święta. Część oficjalną zakończył uroczysty apel, który odbył się na Skwierzyńskim rynku. Podczas apelu żołnierze otrzymali z rąk dowódcy Dywizjonu ppłk mgr Dariusza Stróżewskiego gratulacje za nienaganną służbę oraz resortowe odznaczenia w tym gwiazdę Iraku. Podczas uroczystości był obecny dowódca 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, gen. bryg. Stefan Mordacz, pod którego podlega 35 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej.

 

   Chcąc przypomnieć historię nieistniejącego już Gorzowskiego garnizonu wojskowego byli żołnierze 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty/Zmechanizowanego i 4 Gorzowskiej Brygady Zmechanizowanej z Gorzowa zorganizowali własne uroczystości, na które zaprosili przedstawicieli środowisk kombatanckich, władz miasta i mieszkańców.

 

Uroczystości rozpoczęła msza święta w Gorzowskiej Katedrze z udziałem pocztów sztandarowych oraz gości. Podczas mszy nowy ksiądz proboszcz Zbigniew Kobus podziękował żołnierzom za ich przybycie i pamięć o tych, co polegli.

 

Po mszy wszyscy przemaszerowali wzdłuż ulicy Chrobrego pod pomnik żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego, gdzie st. chor. Marian Nowacki – były żołnierz 12 Kołobrzeskiego Pułku Zmechanizowanego z Gorzowa, przypomniał historię powstania dzisiejszego święta.

 

  

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej bitwy Warszawskiej w 1920 r. stoczonej w czasie bitwy polsko-bolszewickiej. Obecne święto obchodzone jest od 1992.

 

Wojsko Polskie od początku uzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku w znakach, nazwach, ceremoniale i wewnętrznej strukturze podkreślało swój historyczny rodowód i swą tradycję, rozumianą, jako trwanie państwa oraz ciągłość istnienia jego zbrojnego ramienia. Kultywowanie tradycji oręża polskiego było jednym z istotnych czynników integrujących armię oraz umacniało jego więzi ze społeczeństwem. Szczególnym tego przykładem były święta wojskowe, uroczyście obchodzone w armii II Rzeczypospolitej. Do tych tradycji nawiązują obecnie żołnierze Wojska Polskiego. W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 roku. Wybrano dzień 15 sierpnia, gdyż w tym dniu w 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Święto nie zostało nigdy anulowane żadnym aktem prawnym. Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 roku. W następnych latach zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października) - upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. W latach 1990-1992 Święto obchodzono w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

 

Po przypomnieniu historii nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem celem oddania hołdu poległym żołnierzom. Akcentem kończącym uroczystości była wizyta na terenie byłej jednostki wojskowej przy ulicy Myśliborskiej gdzie delegacje po raz drugi złożyli wieńce pod pomnikiem bohaterów 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty.

 

"W tym roku odwiedziliśmy pomnik poświęcony żołnierzom II Armii Wojska Polskiego bo chcielismy oddać hołd wszystkich polskim żołnierzom poległym podczas II Wojny Światowej. Naszą ideą jest aby co roku odwiedzać inny pomnik. W przyszłym roku odwiedzimy pomnik Józefa Piłsudzkiego i poległych saperów aby pamięć o nich nie zanikła" - opowiada Jerzy Wernerowski, Prezes Koła nr 2 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z Gorzowa.

 

W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe: Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koła nr 1 (saperów) i Koła nr 2 (12 KPP), Gorzowskiego Stowarzyszenia Misji Pokojowych ONZ oraz Gorzowskiego Regionalnego Stowarzyszenia Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. 

 

ZAPRASZAMY DO OBEJŻENIA REPORTAŻU W DZIALE - MULTIMEDIA.

 

 

 

 

Tekst: kpr. Marcin Kamiński

Foto: ZŻWP, 35 DROP, 17 WBZ, DPI MON