yt    

Pomoc dla Afganistanu

Uczniowie i żołnierze niosą pomoc afgańskim dzieciom z prowincji Ghazni

 

11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej z Żagania organizuje pomoc humanitarną dla dzieci afgańskich z prowincji Ghazni.

 Niestety, mimo że żyjemy w XXI wieku, są jeszcze na świecie kraje, które nękają konflikty. Jednym z nich jest Islamska Republika Afganistanu, która od lat 70 tych wyniszczana jest przez konflikty zbrojne. Najbardziej na tym cierpią mieszkańcy, którzy pozbawieni są podstawowych środków bytowych. Nauka dzieci w takich warunkach jest ciężka. Zniszczone szkoły, pozbawione są wystarczającej ilości klas, przez co lekcje odbywają się w miejscach do tego nie przeznaczonych, takich jak korytarze czy pomieszczenia magazynowe. W klasach brak jest ławek, dzieci uczą się na podłodze. Brak jest prawie wszystkiego.

 

Aby zapobiec pogorszającej się sytuacji w tym kraju, na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w 2002 roku, do Afganistanu zaproszono grupę żołnierzy Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa ISAF. Od tego czasu w Afganistanie stacjonuje już VIII zmiana PKW. Polscy żołnierze stacjonują w pięciu głównych bazach, m.in. w prowincji Ghazni i bazie sił koalicyjnych w Bagram. Do ich zadań należą m.in. utrzymywanie bezpieczeństwa, pomoc w odbudowie kraju i udzielanie niezbędnej pomocy dla mieszkańców w zakresie zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych. Od listopada 2008 roku w ramach zmian organizacyjnych PKW powstały Polskie Siły Zadaniowe, które przejęły odpowiedzialność za prowincje Ghazni. Odtąd prowincja ta pozostaje pod polską opieką.

 

 

 Od kilku lat na pomoc dzieciom w prowincji Ghazni śpieszą żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy pomagają m.in. w odbudowie szkół, wyposażeniu klas. Żołnierze są dobrze postrzegani wśród ludności Afgańskiej dzięki niesionej pomocy. Wzajemne relacje z miejscową ludnością pomagają odzyskać ich zaufanie. Ale przedsięwzięcie nie udałoby się bez pomocy ludzi o dobrym sercu, którzy przekazują polskim żołnierzom podarunki dla dzieci. Najmłodsi obdarowani podarunkami również nie pozostają nam dłużni. Okazując sympatię i wdzięczność dają naszym żołnierzom kolorowe rysunki zamiast słów „dziękuje” bądź uśmiechają się, co jest największą nagrodą dla niosących im pomoc.

 

 Jedna z takich akcji została zorganizowana przez Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Koła nr 2 w Gorzowie Wlkp. „ Chcemy po przez zbiórkę pokazać, że jesteśmy solidarni z ludźmi, którzy potrzebują pomocy bo nigdy nie wiemy czy sami tej pomocy nie będziemy potrzebować”- mówi kpr. Marcin Kamiński, koordynator gorzowskiej zbiórki z ramienia ZŻWP. „Mamy nadzieje, że nasza akcja będzie nie ostatnią, którą mamy nadzieje zorganizować w Gorzowie zachęcając inne szkoły do współpracy” dodaje kpr. Kamiński.

 

W zbieranie darów dla dzieci z Afganistanu włączyli się uczniowie trzech gorzowskich szkół: Zespołu Szkół Ekonomicznych z Liceum nr 5 oraz Gimnazjum nr 9 w Gorzowie Wlkp. „Długo nie trzeba było namawiać naszych uczniów aby przyłączyli się do akcji. Chcemy przez udział w zbiórce uczulić na pomoc drugiej osobie” – cieszy się Opiekun Samorządu Uczniowskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych, Elżbieta Tomczyk- Bazela. Co będziemy zbierać podczas akcji ? Przybory szkolne w postaci zeszytów, piórników, kredek, flamastrów, ołówków, długopisów, maskotek. Jako pierwsze w Gimnazjum nr 9 w Gorzowie Wlkp. do akcji przyłączyły się Izabela Kalicińska i Andżelika Grzywińska z klasy 3b, które przyniosły przybory szkolne. „Przyniosłyśmy kredki i zeszyty żeby dzieci się mogły uczyć tak jak my” – dodaje Iza i Andżelika. Akcja trwać będzie od 23 listopada do 24 grudnia bieżącego roku.

 

 Przed zbiórką darów, w Zespole Szkół Ekonomicznych odbyło się spotkanie w gronie nauczycielskim z przedstawicielem sekcji cywilno wojskowej (Civil Military Cooperation) z „Czarnej Dywizji” z Żagania, kpt. Wiktorem Kotlarzem. Celem spotkania było ukazanie potrzeby pomocy innym ludziom w krajach ogarniętych konfliktem i omówienie akcji pomocy humanitarnej.

 

W ramach akcji w klasach odbędą się zajęcia multimedialne, w ramach których młodzież zapozna się z zasadami udzielania pomocy humanitarnej. Omówione zostaną również różnice wynikające z odmiennych kultur, gdyż niektóre zachowania, gesty, a nawet postaci z bajek kojarzone z zachodem, mogą obrazić religię i mentalność muzułmanów.

 

Również na żołnierzy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koła nr 2 i Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z Gorzowa Wlkp. dzieci afgańskie mogą liczyć. Byli żołnierze dzięki akcji mogli sobie przypomnieć kiedy to za czasów służby zawodowej pomagali potrzebującym. Dzięki ich zaangażowaniu udało się zebrać kolejne wyprawki szkolne.

 

 Mamy nadzieję, że z wspólną pomocą uda się nam pomóc najmłodszym zapomnieć o przeszłości, która ich doświadczyła, żeby choć na chwile poczuły się szczęśliwe i wiedziały, że o nich pamiętają dzieci i dorośli z odległego im kraju.

 

 

 

Autor tekstu: kpr. Marcin Kamiński

Foto: Uczniowie ZS Ekonomicznych i Gimnazjum nr 9