yt    

Przyszli adepci korpusu logistycznego w WKU

Wizyta uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wojskowej Komendzie Uzupełnień

 

Wojskowa Komenda Uzupełnień, kiedyś kojarzona była, jako miejsce nielubiane przez młodych mężczyzn za sprawą służby zasadniczej. To tu trafiały osoby, które nie ucząc się oraz nie pracując, często w brew swojej woli trafiały do wojska. Dziś dzięki zamiano w strukturach wojska i dobie profesjonalizacji zniesiono służbę poborową zastępując ochotniczą. Mimo owych zmian, w wojskowych komendach na próżno szukać pustych korytarzy. „Co raz częściej dzięki wprowadzeniu w struktury wojska Narodowych Sił Rezerwowych, co chwila ktoś do nas przychodzi po informację jak dostać się do wojska” – opowiada ppłk. Lucjan Jopkiewicz, Komendant WKU Gorzów. „Wojsko jest teraz pewnym pracodawcą, który daje szanse młodym ludziom na stabilność w życiu. Oprócz tego jest to inna praca od pozostałych, bo rzadko robi się to samo” – dodaje ppłk. Jopkiewicz.

 

 

 

Aby zapoznać młodzież z procedurami, jakie obowiązują dla osób chętnych wstąpienia w szeregi armii, Koło nr 2 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z Gorzowa Wlkp. w ramach współpracy z Zespołem Szkół Ekonomicznych zorganizowało wycieczkę dla swoich uczniów do Wojskowej Komendy Uzupełnień. „Myślę, że z takiej wycieczki młodzież więcej wyniesie niż by musieli zostać w szkole i zapoznawać się z informacjami zawartymi w ulotkach. Na miejscu mogą porozmawiać z pracownikami wojskowymi m.in. o rekrutacji„ – opowiada nauczyciel Przysposobienia Obronnego „Ekonomika”, Jerzy Antczak. Podczas wizyty młodzież zapoznała się z historią WKU, jej zadaniami, oraz z tym, co wojsko może zaoferować przyszłym uczniom Ekonomika. Dla młodzieży otworzyły się drzwi wydziału rekrutacji, w którym można było zapoznać się z procedurami wstąpienia do armii oraz co należy ze sobą przynieść.

 

Akcentem kończącym wizytę było odwiedzenie Sali Tradycji poświęconej gorzowskim formacjom wojskowym, w której zgromadzono pamiątki. Uczestnikom wycieczki przypomniano po krótce historie wojskowych formacji oraz o ich zasługach dla miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

 

„Uważam, że takie wycieczki związane z lekcją są ciekawsze niż sama lekcja w szkole. Sama jestem zainteresowana wojskiem a dzięki wizycie w Wojskowej Komendzie Uzupełnień mogłam porozmawiać z żołnierzami oraz poznać procedurę, jaką będę musiała przejść, gdy skończę szkołę i zapiszę się do wojska” – kończy uczennica 1CT, Patrycja Kulisz.

 

Wycieczka została zorganizowana w ramach lekcji Przysposobienia Obronnego pt. Narodowe Siły Rezerwowe przepustką do zawodowej służby wojskowej.

 

 

 

Autor: kpr. Marcin Kamiński

Foto: Uczniowie ZS Ekonomicznych